"Hlasovanie o tomto návrhu nám umožní dostať sa z hlbokej politickej krízy," uviedol v tejto súvislosti Bertrand Parcher, šéf centristického poslaneckého klubu Liot. Návrh popísali aj členovia širokej ľavicovej koalície NUPES.

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová prichádza vystúpiť s prejavom v Národnom zhromaždení v Paríži vo štvrtok 16. marca 2023.
Zdroj: Thomas Padilla

Francúzska premiérka vo štvrtok oznámila, že vláda schváli reformu dôchodkového systému bez hlasovania v Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu. Bornová tesne pred začatím hlasovania o reforme aktivovala článok 49.3 francúzskej ústavy, ktorý vláde umožňuje schváliť niektoré zákony bez hlasovania v dolnej komore parlamentu.

Kompromisný návrh dôchodkovej reformy dosiahli v stredu členovia výboru zloženého zo siedmich poslancov a siedmich senátorov. V tejto podobe ju schválil vo štvrtok predpoludním Senát, horná komora parlamentu, súhlas hornej komory však nebol istý.

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Národné združenie (RN) Marin Le Penová odpovedá na otázky novinárov v Národnom zhromaždení v Paríži vo štvrtok 16. marca 2023.
Zdroj: Thomas Padilla

Legislatívne návrhy vlády vyvolali vo Francúzsku masové protesty, pretože zvýšia vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.