Viac FOTO nájdete TU!

Obchodný dom v Osvienčime slúžil ako jedáleň a zábavná sála pre SS a ich rodiny. Na vystúpenia boli pozvané hviezdy, ktoré bavili publikum, vojakov aj najhorších dozorcov. Pódiá, na ktorých sa konali kabarety, hrali orchestre a dokonca aj boxerské zápasy, však slúžili aj ako miesto konania bizarnej šou zvráteného doktora Mengeleho. Väzni boli nútení hrať a zabávať nacistické hyeny, ktoré len o pár metrov ďalej neľútostne mučili a vraždili tisíce nevinných ľudí.

Mengele (napravo): Volali ho aj anjelom smrti. Do plynových komôr poslal tisíce ľudí. profimedia.sk

Medzi jeho najobľúbenejšie atrakcie patrila aj rodina Ovitzovcov, z ktorých sedem členov trpelo nanizmom, chorobou, pri ktorej má človek nedostatok rastového hormónu a tak ostáva zakrpateného vzrastu. Pred poslaním do Osvienčimu bola rumunská rodina medzinárodne známa svojimi vystúpeniami, ale v tábore smrti sa z nich stala hlavná atrakcia Mengeleho zvrátenej šou „Dr Mengele Dwarf Show“.

Zdroj: Profimedia

Zvrátená zábava nacistov

Budovu, v ktorej sa odohrávali zábavné šou, pomenovali Kameradschaftsheim der Waffen SS KL Auschwitz (Domov súdnictva Waffen SS v Osvienčime). Budovu postavili väzni a otvorili ju tesne pred Veľkou nocou v roku 1942 ako spoločenský klub pre vyšších dôstojníkov tábora a ich rodiny.

Zdroj: @Ed Wight // reprofoto dailymail

Za necelé tri roky, počas ktorýh bola budova otvorená, sa v klube konali turnaje, kabarety, orchestrálne koncerty či zápasy v boxe. Boli však tiež dejiskom nútených predvádzačiek väzňov vrátane siedmich rumunských židovských zabávačov narodených s trpasličím vzrastom, ktorí sa stali zdrojom fascinácie pre vyšinutého nacistického lekára Josefa Mengeleho. Predtým, ako boli členovia rodiny Ovitzovcov v máji 1944 poslaní do Osvienčimu, boli medzinárodne preslávení vystúpeniami ako Lilliput Troupe.

Zdroj: @Ed Wight // reprofoto dailymail

Bolo známe, že Mengele pozoroval príchody do Osvienčimu a oddeľoval ľudí, ktorí ho zaujali, často napríklad dvojčatá, od davov  smerujúcich do plynových komôr alebo na nútené práce. Aj keď boli ušetrení rýchlej smrti a často žili v lepších podmienkach ako ostatní väzni, jednotlivci, ktorých vybral Mengele, boli podrobení mučivým a nehumánnym experimentom.

Pre rodinu Ovitzových to zahŕňalo odstránenie kostnej drene a vytrhávanie zubov bez anestézie. Do uší im nalial teplú a studenú vodu a boli zaslepení chemickými kvapkami, zatiaľ čo ženy z rodiny boli tiež skontrolované gynekológmi. Cieľom týchto experimentov, z ktorých niektoré sa považujú za lekárske mučenie, bolo údajne hľadať príznaky dedičnej choroby v rodine, ktorá zahŕňala aj členov, ktorí nemali nanizmus.

Zdroj: Internet

Raz Mengele povedal rodine Ovitzovcov, že majú vystúpiť v SS Obchodnom dome, ale namiesto zábavnej šou ich pred publikom ponížil tým, že ich tam prinútil vyzliecť sa. Potom pokračoval v prezentácii pre vojakov a nepravdivo tvrdil, že „židovská rasa“ sa zmenila na trpaslíkov a mrzákov.

Sedem súrodencov nakoniec prežilo hrôzy Osvienčimu a predtým, ako sa v roku 1949 presťahovali do Izraela a vrátili sa na turné, žili ako utečenci v Sovietskom zväze.