FOTO Tento chlapec sa zapísal do dejín a oslávil by už 90. narodeniny: Zabil ho vraj alkohol
6. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)

Zdroj: YouTube/Dan Beaumont Space Museum
Presne 9. marca pred 90 rokmi sa narodil v Sovietskom zväze chlapec, ktorý sa navždy zapísal do dejín. Za slávu však zaplatil tú najväčšiu daň. 27. marca 1968 totiž tragicky zahynul počas cvičného letu. Hoci je jeho smrť dodnes opradená tajomstvom, hovorí sa, že za to mohol alkohol. Viete, o kom je reč?
Zdroj: Norhfoto
Zdroj: Profimedia.sk
Zdroj: Profimedia.sk
Galéria k článku
Hoci oficiálne dokumenty a viaceré zdroje uvádzajú, že Jurij Gagarin sa narodil v dedine Klušino, skutočným miestom jeho narodenia je pôrodnica v neďalekom meste Gžatsk v západnej oblasti Ruska, ktoré bolo vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu. Gagarin pochádzal z jednoduchej vidieckej rodiny, ktorá žila v dedine Klušino. Jeho rodičia pracovali v kolchoze. Otec Alexej Ivanovič Gagarin bol tesár a stolár. Matka Anna Timofejevna bola dojička, neskôr postúpila na vedúcu mliečnej farmy. Jurij bol v poradí tretím zo štyroch súrodencov.
Zdroj: Getty Images, TASR, Profimedia
Najobľúbenejší hrdina Rusov 20. storočia zahynul tragicky 27. marca 1968 počas skúšobného letu v cvičnej stíhačke MiG-15UTI .
Život Gagarina azda najviac ovplyvnila druhá svetová vojna a okupácia jeho domova. Už počas školských čias sníval Gagarin o lietaní. Koncom roka 1952 sa prihlásili do pilotných kurzov DOSAAF, ale k lietaniu sa nedostal. Keď neďaleko Saratova vznikla škola civilného letectva, skúsil šťastie aj tam, ale nespĺňal podmienky na prijatie. Uspel až na tretíkrát. Na jeseň 1955 bol prijatý na vojenskú leteckú školu v Orenburgu.
Národný hrdina
Ako príslušník sovietskych vzdušných síl sa Gagarin v roku 1959 prihlásil - spolu s 19 ďalšími adeptmi - do kozmického programu, ktorého cieľom bolo prvý raz dopraviť človeka na obežnú dráhu Zeme. Dňa 12. apríla 1961 Gagarin vyštartoval z kozmodrómu Bajkonur na kozmickej lodi Vostok 1, raz obletel Zem a po 108 minútach úspešne pristál. Táto udalosť z neho spravila národného hrdinu. Sovietsky režim ho následne vyslal na „mierovú misiu", v rámci ktorej navštívil mnoho zahraničných krajín a stretol sa so svetovými lídrami. Pre vedenie Sovietskeho zväzu sa Gagarinove zahraničné cesty stali príležitosťou na demonštráciu socializmu s ľudskou tvárou, kozmonaut mal našťastie dostatok osobného kúzla. Prvou zahraničnou krajinou bolo Česko-Slovensko, kam zavítal od 28. do 29. apríla, a prvým kapitalistickým štátom bolo Fínsko.
Zdroj: Northfoto
Jurij Gagarin
Závislý od alkoholu
Gagarinovo letné turné sa skončilo návštevou Maďarska. 3. septembra 1961 vstúpil do leteckej inžinierskej akadémie, pomenovanej po N. E. Žukovskom, a 14. septembra spolu s manželkou v rámci skupiny zamestnancov Ústredného výcvikového strediska odletel na dovolenku na Krym, kde býval na bývalej chate Maxima Gorkého, dva kilometre z hlavnej základne sanatória Foros.
Výlet sa mu však stal takmer osudným. V noci 4. októbra ho našli ležať na vidieckej záhradnej lavičke s tvárou od krvi. Lekári čiernomorskej flotily na mieste vykonali operáciu a doráňaného Gagarina pozašívali. V záznamoch z jeho pobytu sa uvádza, že Gagarin sa v ten deň až prehnane lúčil. Po nadmernej konzumácii alkoholu sa následne vzdialil do jednej z izieb. Manželke Gagarina oznámila prítomná zdravotná sestra, že jej manžel vyskočil z balkóna. Skok z dvojmetrovej výšky mu však nevyšiel. Gagarin sa v tme zachytil nohami o liany, stratil rovnováhu a spadol tvárou nadol na cementový okraj asfaltovej cesty. Dôvodom jeho skoku z balkóna bol pravdepodobne pokus o neveru so zdravotnou sestrou Anyou. Dvojicu pri pokuse o bozk mala vyrušiť Gagarinova manželka.
Tragická smrť
Závislosť Gagarina od alkoholu však bola verejným tajomstvom. Neprichádzalo do úvahy, aby bol ruský národný hrdina závislý od alkoholu. Podľa všetkého sa mu však alkohol stal aj osudným, hoci sa táto teória nikdy oficiálne nepotvrdila.
Zdroj: Profimedia
Jurij Gagarin.
Po svojom prvom lete do kozmu dostal Gagarin zákaz zúčastňovať sa na ďalších nebezpečných aktivitách, takže sa skončila aj jeho kariéra pilota a kozmonauta. Gagarin však žiadal, aby mu povolili lietať. Úrady jeho žiadosti vyhoveli a v roku 1968 začal s rekvalifikačným programom ako pilot bojových prúdových lietadiel. Pri cvičnom lete 27. marca 1968 však napokon zahynul.
„Lietadlo sa zrútilo v hustom lese, rýchlosť v momente dopadu na zem bola 700 - 800 kilometrov za hodinu. Motor a predná kabína zapadli 6-7 metrov do zeme. Krídla, chvost a kabíny boli rozpadnuté na drobné kúsky, ktoré boli rozptýlené v páse 200 krát 100 metrov. Vo vysokých konároch stromov sme našli veľa častí lietadla, padákov a oblečenia pilotov," znelo hlásenie z miesta nešťastia. Okolnosti smrti Gagarina sú dodnes zahalené rúškom tajomstva. Či bol za tragickou nehodou alkohol, sa už asi nikdy nedozvieme.
Prečítajte si tiež: