FOTO Šialené vynálezy histórie, ktoré nemali existovať: Z čísla 15 budete mať zimomriavky!
6. 1. 2024, 19:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:40)
Už od samého začiatku sa ľudia snažili uľahčiť si život prostredníctvom vynálezov a inovácií. Mnohé z ich výtvorov boli život zachraňujúce, zatiaľ čo iné boli čisto tragické a odrážali človeka a jeho neľudskosť voči blížnym.
Zdroj: ListVerse
Zdroj: ListVerse
Zdroj: Twitter/@ReviewsPossum
Galéria k článku
Portály List Verse a The Marginalian pripravil zoznam tých najbláznivejších kúskov, ktoré splodila ľudská myseľ. Nájdeme medzi nimi napríklad drevené plavecké úbory, klietky pre deti či rádioaktívne spodky pre semenníky.
Plynotesný kočík
Zo strachu a z nevyhnutnosti vzniklo v Anglicku hrozivé zariadenie známe ako "kočík odolný voči plynu". Tieto plynotesné kočíky boli vyvinuté koncom 30. rokov 20. storočia v dôsledku používania yperitu a chlóru v prvej svetovej vojne.
Zdroj: ListVerse
Veko týchto kočíkov zvyčajne obsahovalo sklenený panel a na vrchu plynový filter. Kočík mal na zadnej strane aj mechanickú žiarovku s klaksónom na odsávanie vydýchaného vzduchu z interiéru.
Netopierie bomby
Netopieria bomba nebola bombou v pravom slova zmysle. Bola skôr akýmsi kontajnerom s priehradkami, v ktorých hibernovalo približne 1 100 netopierov. Po vypustení z bombardéra vo veľkej výške sa otvorili a netopiere vyleteli.
Zdroj: ListVerse
Netopiere v takejto bombe niesli na svojich telách miniatúrne časované bomby naplnené napalmom, ktoré sa v určenom čase odpálili.
Plavky z dreva
Vynález fičal koncom 20-tych a začiatkom 30-tych rokov 20. storočia. Dievčatá sa síce na fotografii pekne smejú, ale určite ich dobrá nálada prešla, keď sa im z tohto oblečenia kamsi zadrela trieska.
Zdroj: Twitter/@OldPhotosBacon
Kedysi mali drevené plavky, dnes máme zase drevené motýliky.
Klietky pre deti
V roku 1922 si americká podnikateľka Emma Read nechala patentovať vynález kovových klietok zavesených z okna, aj keď ich používanie sa zaviedlo už oveľa skôr. Prvá dáma Spojených štátov amerických, Eleanor Rooseveltová, už v roku 1906 používala túto klietku doma v New Yorku pre svoju čerstvo narodenú dcéru Annu.
Zdroj: Twitter/@JT_Ashcraft
Detské okenné klietky: Až v 30. rokoch minulého storočia sa stali tieto klietky pre deti mimoriadne populárnymi. Vtedajší doktori totiž začali odporúčať matkám otužovanie detí na čerstvom vzduchu, no pre mestské mamičky v bytovkách bez záhrady to nebolo až také jednoduché, a tak namiesto kúpy kočiarika radšej zvolili kúpu kovovej klietky.
Vodíková vzducholoď
Vodíkové vzducholode sa považujú za jeden z najnebezpečnejších vynálezov všetkých čias. Doprava na zemi, na mori, vo vzduchu, na železnici a vo vesmíre používa nejaké prchavé palivo, ktoré je dobre chránené pred poškodením. Vodíkové vzducholode však nie sú ničím iným ako nafúknutým balónom, na ktorý naložíte cestujúcich.
Zdroj: Twitter/@marinamaral2
Nemecká vzducholoď Hindenburg ilustrovala, čo za tragický vynález to je, keď bola zničená požiarom pri pristávaní na letisku. Väčšina vzducholodí stroskotala už počas tankovania alebo havarovali počas štartu, letu a kotvenia, takže doslova zlyhali v každom aspekte svojho používania.
Agent Orange
Agent Orange bol herbicíd a chemická látka pôvodne vyvinutá na zvýšenie rastu sójových bôbov. Vo veľkom množstve ju však používala americká armáda vo Vietnamskej vojne. USA ju okrem iného používali na odlesňovanie džungle a ničenie úrody vo Vietname.
Zdroj: Twitter/@historydefined
Agent Orange: Pod kódovým označením Operation Ranch Hand vystriekala americká armáda v rokoch 1961 až 1971 nad Laosom, Vietnamom a Kambodžou viac ako 20 miliónov galónov herbicídov, ktoré pokryli viac ako 4,5 milióna akrov. Neskôr sa ukázalo, že agent Orange spôsobuje vážne zdravotné problémy nielen Vietnamcom, ale aj vojenskému personálu USA a ich rodinám.
Odhŕňač ľudí
Mal byť záchranou pre ľudí, ktorých mohlo auto zraziť. Namiesto smrteľného nárazu by zrazený človek spadol do tohto zberného koša.
Zdroj: Twitter/@historydefined
Mal byť záchranou pre ľudí, ktorých mohlo auto zraziť. Namiesto smrteľného nárazu by zrazený človek spadol do tohto zberného koša.
Mosadzný býk
Vo vymýšľaní čo najbolestivejších a najdômyselnejších spôsobov mučenia sú ľudia majstrami. Mosadznému býkovi sa však v bizarnosti zrejme nič nevyrovná. Legendy o ňom kolujú dodnes, avšak iba šeptom. Podivuhodný vynález má na svedomí istý Perillos z Atén. V 6. storočí pred našim letopočtom skonštruoval dutú mosadznú sochu býka.
Zdroj: Twitter/@Babygravy9
Princípom popravy bolo zavrieť obeť vnútri a pod býkom poriadne zakúriť. Mosadz sa veľmi rýchlo rozpálila a nešťastník sa v horúcom plechu smažil zaživa. Ako dôvetok si Perillos vymyslel systém trubiek v býčej hlave, ktoré krik odsúdenca menili na zvuk podobný býčiemu funeniu. Keď svoj vynález prezentoval sicílskemu tyranovi Phalarisovi, ten okamžite nariadil býka vyskúšať a v jeho útrobách uväznil samotného vynálezcu.
Zdroj: Twitter/@SophNar0747
Perillos mal však šťastie – vládca len skonštatoval, že systém trubiek funguje dobre, Perilla dal z mosadznej rakvy vytiahnuť a následne zhodiť z útesu. Úsmevná pointa na záver? Po prevrate o pár rokov neskôr skončil zavretý v býčích útrobách sám vládca Phalaris. Jeho sok mu však zľutovanie nepreukázal.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Rádioaktívna epilácia
Londýnčan Max Kaiser vymyslel prístroj, ktorý by pomohlo ženám s nežiadúcim ochlpením. Toto zariadenia využívalo priame röntgenové lúče, ktoré sa zameriavali na líca a hornú časť s cieľom natrvalo odstrániť chĺpky. Väčšina žien absolvovala v priemere dvadsať ošetrení.
Zdroj: Twitter/@GemmaWilsonPLH
Rádioaktívna epilácia: Aj malé dávky týchto lúčov mohli spôsobiť vážne poškodenie tvárového tkaniva, ktoré si ženy spočiatku nevšimli, ale následne sa začali objavovať ochorenia ako keratózy, pigmentácie, vredy, atrofia vrások či karcinómy, ktoré zapríčinili smrť.
Rádioaktívne dievčatá
Hodinky, ktoré svietia v tme! Famózny vynález ohúril ľudí začiatkom 20. storočia. Vlastniť náramkové hodinky s ciferníkom, ktorý magicky žiaril v tme, bolo úžasné. Málokto tušil, že išlo o smrteľné a vysoko toxické kúzlo, ktoré malo hrôzostrašné následky najmä pre ženy, ktoré ciferníky vyrábali.
Zdroj: reprofoto Youtube/Be Amazed
Rádioaktívne dievčatá: V roku 1916 v New Jersey otvorili prvý závod na výrobu svietiacich hodiniek, ktorý zamestnával vyše 70 žien. Ich úlohou bolo nanášať špeciálnu farbu na ručičky a ciferník hodiniek. Práca si vyžadovala dobré oko a manuálnu zručnosť, keďže ženám nariadili, aby hrot štetca po namočení do špeciálnej látky vždy zobrali medzi pery, aby hrot zaostrili.
Zdroj: reprofoto Youtube/Be Amazed
Pracovníčkam, ktoré hodinky vyrábali, nikto nepovedal, že išlo o vysoko rádioaktívne rádium, v tom čase najdrahší prvok na planéte. Ženy tak opakovane prehĺtali rádium, o ktorom im zamestnávateľ tvrdil, že je neškodné. Samozrejme, že to malo fatálne následky na ich zdraví. Problémy sa začali silnou bolesťou zubov a únavou. Nikto nevedel, že rádium im doslova požiera kosti. Mnohým ženám dokonca vypadla čeľusť z lebky, lebo im celá zmäkla.
Izolátor
Izolátor mal za úlohu odpútať nositeľa od rušivých vonkajších vplyvov pri práci. Keď už človek vymýšľa niečo také nadčasové, ako je táto maska, častokrát zabúda na drobné detaily.
Zdroj: Facebook/Kabinet kuriozít
Netrvalo dlho a jeho vynálezca si uvedomil že po približne pätnástich minútach v Izolátore začne byť človek akýsi ospalý, čo pre sústredenie vôbec nie je dobré. Pridal preto trubičku, ktorá do helmy púšťala čistý kyslík. Ten rozprúdil respiračný systém a oživil „subjekt“ ktorý mal helmu na hlave.
Rádiový klobúk
Zdroj: The Marginalian
Prenosné rádio v slamenom klobúku, vyrobené americkým vynálezcom v roku 1931.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Radiácia pre vaše semenníky
Zdroj: Twitter/@ErrorFourOThree
Určite najbizarnejším vynálezom z tohto zoznamu je popruh z rádioaktívneho materiálu, ktorý má pomôcť mužom odstrániť únavu. Ktovie, koľko z nich zostalo sterilných.