Reklama

FOTO Sedem tajomstiev svadobných šiat kráľovnej Alžbety: O šiestom nevedela ani ona!

Reklama

Mnoho manželstiev v súčasnosti sa končí rozvodom. To však nebol prípad kráľovnej Alžbety a princa Philipa, ktorí by uplynulú nedeľu 20. novembra oslávili 75. výročie svadby. Bohužiaľ, tohto dňa sa nedožil ani jeden z nich. Princ Philip zomrel vo veku 99 rokov 9. apríla 2021. Kráľovná Alžbeta prežila svojho manžela o niečo vyše roka. Zomrela vo veku 96 rokov 8. septembra 2022. Ich láska je však aj po ich smrti inšpiráciou pre mnohých. Rovnako ako iné páry, aj kráľovský pár sa počas svojho manželstva stretával s radosťami aj so starosťami. Ani samotná svadba nebola tak celkom dokonalá. Alžbeta a Philip sa brali len dva roky po tom, ako sa skončila druhá svetová vojna. A hoci bola princezná nástupníčkou na trón, na svoje vysnené šaty si musela šetriť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Raritné zábery zo svadby kráľovnej Alžbety a zosnulého princa Filipa
    Zdroj: twitter

    Prešlo už 75 rokov od momentu, keď Alžbeta povedala „áno“ svojmu Philipovi. Vtedy ešte 21-ročná princezná netušila, že ich manželstvo vydrží až do smrti. Len štyri roky po svadbe musela totiž Alžbeta nastúpiť na britský trón, čím sa princ Philip musel takpovediac stiahnuť do úzadia. „Okamžite videl, že idyla jeho života a ich spoločného života sa skončila. Položil si na tvár noviny a zostal tak asi päť minút," spomenula si pred rokmi Pamela Mountbattenová pre britský Dailymail.

    Zdroj: Profimedia.sk

    Princ Philip a princezná Alžbeta.

    V tom krátkom okamihu stratil vzácnu samostatnosť, šťastný rodinný život s manželkou a dvoma malými deťmi Charlesom a Anne v Clarence House a nádej na úspešnú námornú kariéru. Philip strávil prvých pár mesiacov vládnutia kráľovnej bez nálady a prežíval to, čo psychológovia nazývajú „oneskorený emočný šok“.

    Ani ich svadba, ktorá sa konala pred 75 rokmi vo Westministerskom opátstve, nebola bez problémov. Rok 1947 bol stále náročným povojnovým obdobím a Británia, rovnako ako celý svet, sa stále ekonomicky spamätávala z veľkej vojny. Inak to nebolo ani v kráľovskej rodine. Aby sa v tom čase princezná Alžbeta mohla vydávať vo svojich vysnených svadobných šatách, musela si na ne našetriť. O tom, aké tajomstvá ukrývajú, sa dočítate na nasledujúcich stranách.

    Článok pokračuje na ďalšej strane

    Šaty šilo 350 žien

    Vysnívané svadobné šaty princeznej Alžbety nakoniec navrhol kráľovský krajčír Norman Hartnell. Ich výroba trvala sedem týždňov a podieľalo sa na nej 350 žien. Dôvodom obrovského množstva práce bola prepracovaná výšivka, ktorá dala krajčírkam poriadne zabrať.

    Šaty si kúpila za ušetrené kupóny

    Aj keď bola budúcou kráľovnou, princezná nemala neobmedzený rozpočet. Vojnový prídelový systém bol stále platný pre všetkých vrátane kráľovskej rodiny. Našťastie vláda priznala neveste 200 kupónov na oblečenie navyše k tým, ktoré si našetrila. 

    Výšivka inšpirovaná obrazom

    Svadobné šaty princeznej Alžbety boli inšpirované slávnym Botticelliho renesančným obrazom Primavera. Motívom šiat bola téma znovuzrodenia a rastu po druhej svetovej vojne. Hartnell to dosiahol tým, že pokryl šaty pšenicou, ružami a kvetmi v tvare hviezdy zo zlatej a striebornej nite. 

    Vyše 10-tisíc perál

    Zatiaľ čo mnohé časti šiat pochádzali z Británie, Hartnell okrem kryštálov a flitrov obložil róbu tisíckami perál zo Spojených štátov. Čína zas dodala na látku hodváb namiesto vojnových nepriateľov Japonska a Talianska. 

    Zlomený diadém

    Princezná Alžbeta mala počas sobáša na hlave diadém Queen Mary's Fringe Tiara, zapožičaný od jej matky. Ráno pred svadbou sa však diadém nešťastne zlomil, a tak ho musel narýchlo opravovať zlatník. Klenotník zlomenie rýchlo napravil, no po unáhlenej oprave zostala v strede rámu trochu viditeľná medzera.

    Štvorlístok pre šťastie

    Princeznej to nepovedal, no Hartnell tajne pridal na ľavú stranu sukne extra štvorlístok pre šťastie, aby na ňom mohla počas obradu spočinúť ruka jej veličenstva, uvádza Royal Collection Trust

    Svadobný závoj zo Slovenska

    Jedny z najznámejších svadobných šiat na svete sú prepojené aj s našou krajinou. Čipkárky z malej obce Hodruša-Hámre vtedy netušili, že ich mená a precízna práca s paličkami budú už navždy spojené s anglickým kráľovským dvorom. Čipkárky obce Hodruša-Hámre totiž utkali tú najdôležitejšiu časť svadobných šiat - závoj.

    Zdroj: JÁN ŠPERKA

    Eva Trenčanová sa podieľala na výrobe svadobného závoja princeznej Alžbety.

    Pracovať na závoji mohli "len tie, ktoré vedeli pekne paličkovať a nesmeli sa im ruky potiť. To bol základ, že sa nesmeli ruky potiť. Komu sa ruky potili, ten dostával takú podradnejšiu prácu. Lebo keď sa potí, tak tá nitka ostáva vlhká a trošku potom otmavie," vysvetľovala čipkárka Eva Trenčanová. Celý archívny rozhovor o práci na závoji princeznej Alžbety si môžete prečítať TU.

    Mohlo by vás zaujímať: