Reklama

FOTO Pyramídy odkryli vedcom svoje TAJOMSTVO: Neuveríte, čo má byť pod nimi! Veľké mesto a...

Posledný div sveta. Egyptské pyramídy v Gíze.

Zdroj: profimedia

Reklama

Diana Kotesová

Vedúca oddelenia Zahraničie

​Nedávne tvrdenia o objave rozsiahleho podzemného mesta pod egyptskými pyramídami v Gíze vyvolali v archeologickej komunite intenzívne diskusie. Našli sa konečne slávne a bájne siene?

Tím talianskych a škótskych vedcov, vedený profesorom Corradom Malangom z Univerzity v Pise a Filipom Biondim z Univerzity v Strathclyde, tvrdí, že pomocou radarovej technológie Synthetic Aperture Radar (SAR) identifikoval sériu podzemných štruktúr, ktoré by mohli predstavovať legendárne "Siene Amenti".

Zdroj: istock

Pyramídy: Patria k divom sveta a zdá sa, že staroveká egyptská civilizácia zanechala oveľa viac.

Tieto štruktúry zahŕňajú päť menších miestností v strede Chafreho pyramídy, ktoré sú spojené chodbami vedúcimi k ďalším podzemným priestorom. Okrem toho bolo identifikovaných aj osem veľkých vertikálnych štruktúr, pravdepodobne studní alebo šácht, ktoré siahajú až do hĺbky 2 000 metrov pod povrchom. ​

„Keď zväčšíme snímky, zistíme, že pod nimi sa nachádza niečo, čo sa dá opísať len ako skutočné podzemné mesto... celý skrytý svet mnohých štruktúr,“ povedal Corrado Malanga, jeden z archeologických výskumníkov.

Zdroj: Amr Nabil

Na snímke egyptský archeológ obnovuje nedávno objavenú keramiku na mieste najstaršej Džoserovej stupňovitej pyramídy v egyptskej Sakkáre.

Malanga a jeho kolega Filippo Biondi tvrdia, že táto rozsiahla sieť zostupuje 2,1 km do piesku. Musela existovať ešte pred pyramídami, ktoré boli postavené približne pred 4 500 rokmi. O koľko je staršia, je však stále záhadou.

Je dôležité poznamenať, že podobné tvrdenia o objave skrytých štruktúr v oblasti Gízy sa objavovali aj v minulosti, avšak často boli vyvrátené dôkladným vedeckým skúmaním. Napríklad, v roku 2021 bol v Luxore objavený 3 000 rokov starý "stratený zlatý" mestský komplex, ktorý poskytol cenné informácie o živote starovekých Egypťanov.

Autor článku

Diana Kotesová

Vedúca oddelenia Zahraničie
Vždy milovala knihy, vôňu novín a dobrej kávy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem toho je spoluautorkou úspešného podcastu Cesty k sebe.