VIDEO: Putin sa zúčastnil na zraze Nočných vlkov na Kryme

V médiách sa vtedy objavila správa, že Putin letel do Čečenska stíhačkou, ktorú sám pilotoval. Odvtedy sa ozubené kolesá Putinovej propagandy krútili neustále a z bývalého šéfa tajnej služby FSB sa stal nielen hrdina, vzor mladých, najakčnejší a najvšestranejší muž Ruska, ale aj politik, ktorého hodnotenia verejnej mienky nikdy neklesli pod 60 percent.

Vladimir Putin v roku 2000.
Vladimir Putin v roku 2000.
Zdroj: Getty Images

Práve na tejto hranici sa Putin nachádza dnes – v ostrom kontraste s 84 percentami, ktoré mal pred necelými 20 rokmi, po nástupe do prezidentského úradu. Glorifikovaný profil, tvrdé slová a záhadné nešťastia, ktoré postihovali jeho odporcov, Putina vystrelili do výšin, z ktorých však v priebehu rokov pomaly padá – s výnimkou roku 2014, keď Rusko anexovalo Krym a Putin bol opäť národným hrdinom všetkých patriotov. V posledných týždňoch sa však centrum ruskej moci, Moskva, zmieta v protestoch. Kremeľ niekoľkým opozičným poslancom zakázal kandidovať v septembrových voľbách do miestnej dumy, čo odôvodnil údajne sfalšovanými podpismi voličov.

Ďalšie brutálne FOTO z protiputinovských protestov nájdete v galérii článku >>>

Rusom sa nepáči, že im Kremeľ diktuje, koho majú voliť.
Rusom sa nepáči, že im Kremeľ diktuje, koho majú voliť.
Zdroj: TASR

Protiputinovské nálady vybuchli a Rusi počas víkendov opakovane vychádzali do ulíc. V sobotu v Moskve demonštrovalo za férové voľby zhruba 50 tisíc ľudí, išlo o najväčší protest v metropole Ruska za posledných 8 rokov. Reakcia Kremľa bola tvrdá – stovky protestantov skončili za mrežami, polícia s ľuďmi zaobchádzala ako so zločincami a k slovu sa dostali aj elektrické obušky. Jednu z najprominentnejších osôb z radov poslancov, ktorým zakázali účasť vo voľbách, polícia preventívne zadržala ešte pred protestmi. Ešte minulý týždeň pritom 31-ročnú političku Sobolovú policajti násilím vytiahli z taxíka, aby ju predviedli na vypočúvanie, po ktorom musela zaplatiť pokutu.

Kandidátku do moskovského mestského zastupiteľstva Sobolovú polícia na protest ani nepustila a radšej ju preventívne zadržala.
Kandidátku do moskovského mestského zastupiteľstva Sobolovú polícia na protest ani nepustila a radšej ju preventívne zadržala.
Zdroj: Getty Images

V Putinovom zrkadle sa tak podľa mnohých začínajú objavovať praskliny a prezident federácii po 20 rokoch pri moci ukázal obraz mocnára, ktorého je už potrebné vystriedať. Podľa zákona by sa mala Putinova vláda skončiť v roku 2024, odborníci sú však skeptickí. Podľa nich je totiž pravdepodobné, že Putin dovtedy nájde spôsob, ako sa udržať pri moci aj po svojom „dátume spotreby“.

Anketa
Myslíte si, že Putin zostane pri moci aj po roku 2024, kedy by mal zo zákona ako prezident skončiť?
  • 81%
  • 19%

Putinove „KO“, ktorým zničil opozíciu

Keď sa Putin prvýkrát dostal 9. augusta 1999 k moci, ničím nepripomínal muža so silnou aurou osobnosti, akú má dnes. Do roku 1996 pôsobil ako poradca petrohradského starostu Sobčaka, čo mu vydláždilo cestu do Moskvy. Postupne si však budoval silnú pozíciu ako šedá eminencia z KGB, napokon sa stal v roku 1998 šéfom ruských tajných služieb. Z tieňa vystúpil ako nový, nevýrazný premiér, po niekoľkých mesiacoch, v roku 2000, už však po víťazstve vo voľbách ohuroval ako hlava štátu.

Vladimir Putin sa džudu venoval už v roku 1999.
Vladimir Putin sa džudu venoval už v roku 1999.
Zdroj: Getty Images

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane  >>>