Princezná z Walesu Kate, ktorá je známa svojím vycibreným a elegantným vkusom, nesklamala ani počas prvého štátneho banketu kráľa Charlesa, ktorý sa konal v utorok v priestoroch Buckinghamského paláca.

FOTO krásnej vojvodkyne na bankete nájdete v galérii >>

Kate Middleton (41) pri tejto príležitosti oslnila v bielych šatách zdobených drahokamami od svojej obľúbenej návrhárky Jenny Packham. Výberom šperkov si dokonca uctila zosnulú princeznú Dianu aj nedávno zosnulú kráľovnú Alžbetu.

Celkový výber šiat pripomínal róbu princeznej Diany počas oficiálnej návštevy Hongkongu v roku 1989. Kate si navyše ako poctu zosnulej svokre vzala obľúbenú tiaru zosnulej lady Diany, ktorá ju od Alžbety II. dostala v roku 1981. Tú doplnila perlovými náušnicami, ktoré rovnako patrili Williamovej matke.

Hold vzdala aj Alžbete II.

Princezná Kate však počas dôležitej udalosti nezabudla ani na nedávno zosnulú panovníčku kráľovnú Alžbetu II. Tej vzdala poctu krásnou brošňou s podobizňou kráľovnej, ktorú mala pripnutú na ľavej strane šiat na srdci.

Dokonalý vzhľad Kate však nebol to jediné, čím pútala pozornosť. Počas celého slávnostného večera venovala svoju pozornosť prezidentovi Juhoafrickej republiky Cyrilovi Ramaphosovi, ktorý bol čestným hosťom na bankete nového britského panovníka.

Anketa
Ktorej z dám to pristalo viac?

Zatieniť sa nedala ani kráľovná manželka Camilla (75). Tá si na významnú príležitosť obliekla elegantné modré šaty z dielne Bruce Oldfield Couture, na ktorých mala pripnutú rovnakú brošňu s podobizňou kráľovnej Alžbety, akú mala aj Kate. A zatiaľ čo princezná zvolila tiaru princeznej Diany, kráľovná manželka si na hlavu nasadila zafírový diadém zosnulej kráľovnej Alžbety II.

Počas banketu odviedol skvelú prácu aj samotný kráľ Charles, ktorý vystupoval v prvom rade ako diplomat. Kráľ Charles predniesol svoj prvý veľký prejav k zahraničnému vodcovi na tróne, aby naznačil, že jeho monarchia bude riešiť dedičstvo kolonializmu.

Vo vyjadreniach pred juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom nový panovník uviedol, že aspekty vzťahu medzi oboma krajinami „vyvolali hlboký zármutok“, ale zároveň vyzval na budúcu spoluprácu. Keďže je všeobecne známe, že kráľ sa snaží udržať Commonwealth pohromade, uprostred rastúcich výziev v niektorých jeho členských krajinách, aby sa definitívne vzdali monarchie, bol jeho prejav na mieste.

Prečítajte si tiež: