Rakvu vo Westminsterskej sále, najstaršej časti Westminsterského paláca, vystavili v stredu 14. septembra. Státisíce ľudí odvtedy prišli vyjadriť úctu panovníčke. Mnohí z nich čakali v rade v uliciach Londýna aj viac než desať hodín, píše BBC.

Organizátori v nedeľu krátko po 22.40 h (23.40 SELČ) oznámili, že do radu prestali púšťať ďalších ľudí. Westminsterskú sálu následne zatvorili a rakvu pripravili na presun do Westminsterského opátstva, kde sa uskutoční štátny pohreb.

Poctu kráľovnej vzdali v nedeľu i americký prezident Joe Biden a prvá dáma Jill Bidenová, španielsky kráľ Filip VI. s kráľovnou Letiziou a mnohí ďalší z celkovo 500 politikov a členov kráľovských rodín pozvaných na rozlúčku so zosnulou - vrátane slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej.

Alžbeta II., ktorá vládla viac než 70 rokov, zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov na zámku Balmoral v Škótsku. Jej pozostatky previezli do Londýna 13. septembra. Novým panovníkom sa automaticky stal jej najstarší syn princ Charles, ktorý si ako kráľ ponechal svoje meno a vládne ako Karol III.