Reklama

FOTO TAKTO vyzeral život nacistických beštií v koncentráku: Zabávali sa, popíjali a potom...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dozorkyňa z Osvienčimu Maria Mandel: Krutosť, vážna hudba a popravy
    Zdroj: youtube
    Reklama

    Jednou z najväčších hrôz druhej svetovej vojny boli nepochybne koncentračné tábory smrti, do ktorých odvážali Židov a nevyhovujúcich obyvateľov. Za múrmi týchto táborov sa odohrávalo peklo v podobe pokusov na ľuďoch, malých deťoch aj tehotných ženách. Mnohých však okrem tvrdej práce bez poriadneho jedla a vody čakala istá smrť v plynových komorách. Zatiaľ čo bezmocní ľudia zomierali, nacistické hyeny sa skvele zabávali.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Postrach koncentračných táborov Josef Mengele: Doktor z katolíckej rodiny, ktorý sa zbláznil
      Zdroj: youtube

      Nová kniha Hitlerove tábory smrti autora a vojenského historika Iana Baxtera je plná príbehov a fotografií z koncentračných vyhladzovacích táborov v Poľsku. Autor pútavej knihy sa tentoraz zameral na zvrátený život nacistických beštií, ktoré sa popri popravách ľudí v plynových komorách stíhali aj patrične zabávať s pivom v ruke a pri dobrej hudbe.

      Zdroj: USHMM / Ian Baxter

      Nacistické beštie, ktoré vraždili v koncentračných táboroch smrti, si okrem práce užívali alkohol, zábavu aj šach.

      Kniha odhalila mnoho raritných fotografií z druhej svetovej vojny a priblížila tak život Hitlerových poskokov. Na jednom zo záberov sú členovia Hitlerovej vražednej SS s úsmevom držiac poháre piva v nacistickom tábore smrti v okupovanom Poľsku. Snímka bola urobená v lete 1942 v tábore Chelmno, kde bolo zavraždených až 200 000 židovských mužov, žien a detí.

      Zábery zverejnené v knihe sú ostrým kontrastom k utrpeniu Židov, ktorí v koncentračných táboroch umierali krutou smrťou. Vo vyhladzovacích táboroch bolo čiastočne v rokoch 1941 až 1945 zabitých odhadom šesť miliónov Židov.

      Členovia SS (Schutzstaffel) boli zodpovední za vedenie siete koncentračných a vyhladzovacích táborov, ktoré existovali v okupovanom Poľsku. Vo svojom voľnom čase si však život na rozdiel od "väzňov" užívali plnými dúškami. Na mnohých záberoch  tak vidieť členov SS ako popíjajú, smejú sa, hrajú šach či sa bavia hudbou. Len niekoľko metrov od nich pritom trpeli a zomierali tisícky ľudí, ktorých bez mihnutia oka posielali do plynových komôr.

      Článok pokračuje na ďalšej strane

      Temné časy nad Poľskom

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO Záhadná smrť a ťažký život jedinej skutočnej lásky Adolfa Hitlera

        Po invázii do Poľska v septembri 1939 získalo Nemecko Adolfa Hitlera nadvládu nad 20 miliónmi ľudí. V nasledujúcich rokoch si nacisti vynútili neobmedzený teror po celej krajine.

        V Poľsku boli založené nové koncentračné tábory, ktoré slúžili na ubytovanie nepriateľov štátu, ktorí boli nútení pracovať ako otrockí robotníci. Židia boli najskôr uväznení v getách, ale keďže nacisti získali po invázii do Sovietskeho zväzu ďalšie územia, tisíce ďalších ľudí považovaných za „podľudí“ sa dostali pod ich kontrolu.

        Zdroj: vintag.es

        Dočasná plynová komora bola postavená v blízkosti krematória v koncentračnom tábore Ravensbrück, aby zabili dvojnásobný počet ľudí.

        Zatiaľ čo nacisti spočiatku zastrelili veľa ľudí považovaných za nahraditeľných, tento spôsob zabíjania sa považoval za príliš pomalý a uznali, že je to pre vojakov, ktorí vraždili, strašné.

        Autor knihy Ian Baxter berie na vedomie, že Heinrich Himmler, hlavný architekt holokaustu, „takmer omdlel“ po tom, čo bol v auguste 1941 svedkom masového zabíjania. Preto jasne uviedol, že je potrebný účinnejší spôsob usmrcovania.

        V roku 1941 prebiehali v tábore Chelmno experimentálne spôsoby usmrcovania, ako napríklad použitie plynu. Neskôr, v roku 1942, boli v rámci operácie Reinhard zriadené tábory smrti s účelovými plynovými komorami - kódové označenie plánu na vyhladenie poľských Židov.

        Zdroj: Keystone

        Deti v koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku.

        Najznámejšie zariadenie Osvienčim existovalo ako koncentračný tábor od mája 1940 predtým, ako bolo rozšírené o vražedné zariadenia a krematóriá. Odhaduje sa, že tam bolo zavraždených 1,2 milióna mužov, žien a detí.

        Areál Chelmno bol založený na pozostalosti prázdneho kaštieľa v severnom Poľsku. Vražedné operácie sa začali v decembri 1941. Židia boli zbavení majetku predtým, ako ich nahnali do mobilných plynových dodávok. Vodič dodávky potom pripojil výfukové potrubie ku komore dodávky. Keď boli cestujúci mŕtvi, vodič vzal ich telá na spálenie a zakopanie v neďalekom lese Rzuchow. „V tábore denne prešlo až deväť nákladných áut smrti a počas niekoľkých týždňov bolo týmto spôsobom zabitých 3 830 Židov a 4 000 Rómov," uviedol Ian Baxter.

        Mohlo by vás zaujímať: