Viac FOTO nájdete TU!

Jeho príchod na svet - 10. júna 1921, keď sa narodil ako princ grécky a dánsky - nebol vôbec bežným okamihom plným radosti a šťastia. Princ Philip sa narodil na kuchynskom stole na ostrove Korfu gréckemu a dánskemu princovi Andreasovi a princeznej Alice von Battenberg.

Princ Philip (1922)
Zdroj: archív

Pochádzal zo šlezvicko-holštajnsko-sondenbursko-glücksburskej dynastie, ktorá vládla v Dánsku, Nórsku a Grécku, no jeho predkami boli príslušníci viacerých panovníckych rodov vrátane ruskej dynastie Romanovcov.

Zdroj: instagram

Po tureckom víťazstve v grécko-tureckej vojne v roku 1922 vyhnali jeho otca z rodnej krajiny. Vtedy 18-mesačný Philip sa s rodičmi plavil v kolíske z debničky na pomaranče na palube britského krížnika Calypso k brehom Francúzska. Rodina sa usadila v Paríži, kde Philip navštevoval americkú školu (The American School of Paris). Od roku 1936 študoval v Nemecku, neskôr v Škótsku, kam sa škola presídlila pod tlakom silnejúceho nacizmu. Napriek tomu, že sa Philip snažil dospieť v muža, v jeho živote chýbala otcovská láska a náklonnosť, ktorej absencia sa v neskorších rokoch prejavila aj v jeho vzťahu k princovi Charlesovi, ktorému dával pravidelne pocítiť, že nie je dosť mužný a silný.

Článok pokračuje na ďalšej strane.