Viac FOTO nájdete TU!

Tajomstvo okolo života jednej z najslávnejších panovníčok všetkých čias, ktorej kráse a osobitému čaru údajne podľahol aj samotný Caesar, nedávajú mnohým dodnes spať. Vedci aj historici sa už desaťročia snažia nájsť dôkaz o reálnej podobe slávnej Kleopatry, ktorej vláda a povesti o jej kráse a rituáloch očarili aj Hollywood.

Kleopatru si mnoho ľudí idealizuje. Jej reálna podoba však ostáva záhadou.
Zdroj: Hulton Archive

Kleopatra nebola krásavicou

Napriek povestiam o jej nápadnej kráse je skutočný vzhľad Kleopatry stále predmetom diskusií. Až keď Spoločnosť v Newcastle upon Tyne našla jej malú mincu, profesor Kevin Butcher si spomenul, ako na nej Kleopatra vyzerala. „Napriek všetkým fámam nebolo na minci z Newcastle nič mimoriadne neobvyklé. Existuje veľa mincí, ktoré prežili s Kleopatriným portrétom, a zvyčajne sa opakujú rovnaké črty, ktoré sa zdali ako ohromujúce: výrazný nos, sklonené čelo, ostrá brada, tenké pery a vpadnuté očné jamky," uviedol profesor v rozhovore pre BBC.

Kleopatra
Zdroj: archív

Kleopatra podľa jeho slov nebola zďaleka takou kráskou, ako si ju mnohí dnes predstavujú. Za idealizáciou jej vzhľadu stoja hlavne filmy a rôzne iné vyobrazenia, ktoré ju stavajú na piedestál krásnej bohyne. "Tieto portréty mincí, aj keď sú prekvapujúce pre tých, ktorí vyrastali s hollywoodskou Kleopatrou, sú jej jediné určité podobizne, ktoré máme."

Anketa
Myslíte si, že bola Kleopatra v realite skutočne krásna?

Profesor Butcher vo svojom príspevku pre BBC HistoryExtra vysvetľuje, že zobrazenie Kleopatry na minciach bolo často odmietané, pretože ľudia dúfajú v tvár, ktorá lepšie zodpovedá našim očakávaniam. Dodal, "že niektorí tvrdia, že tieto nepresvedčivé portréty boli dielom nekvalifikovaných umelcov".