Neľútostná beštia: Väzňov na mučenie si vyberala, deti posielala do plynu s úsmevom
16. 4. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:58)
Maria Mandel si počas druhej svetovej vojny vyslúžila výstižnú prezývku "Beštia z Osvienčimu. Oprávnene. Do dejín sa zapísala ako jedna z najkrutejších dozorkýň koncentračných táborov.
Zdroj: wikipedia / isurvived.org
Zdroj: wikipedia / isurvived.org
Zdroj: wikipedia / isurvived.org
Galéria k článku

Zdroj: youtube
Členovia SS hľadali na pozície dozorkýň slobodné ženy vo veku od 21 do 45 rokov. Väčšina z nich nemala žiadne skúsenosti s vedením veľkej skupiny ľudí. To sa časom zmenilo. Nádejné dozorkyne totiž prešli výcvikom, z ktorého vzišla aj jedna z tých najhorších - Maria Mandel.
Pôvodom Rakúšanka sa v roku 1938 presťahovala do Mníchova a začala sa predierať do vyšších radov nacistického režimu. Jej krutosť a fanatické myslenie ju z obyčajnej dozorkyne v táboroch Lichtenburg a Ravensbrück vyšvihli na najvyšší ženský post koncentračného tábora v Osvienčime. Do plynových komôr poslala za dva roky pôsobenia okolo pol milióna žien a detí, niekde sa dokonca uvádza, že ich bolo až milión.
Maria získavala potešenie z bičovania nespočetného množstva žien. Spôsobovala im bolesť, ktorá sa zdala neznesiteľnou už po prvých štyroch alebo piatich ranách bičom. Mnohé zo žien museli nemilosrdne oživovať, aby ich trest pokračoval, a po bičovaní zbité časti ich tiel zmodreli ako atrament. Napuchnuté miesta, kde sa bič hlboko zarezal do mäsa, sa hojili mnoho mesiacov.
Vzostup beštie
Netrvalo dlho a Maria sa stala medzi väzňami známa ako „beštia“. Nielenže sa podieľala na udeľovaní krutých trestov a mučení väzňov, ale osobne sa zúčastnila aj na triedení žien a detí, ktoré posielala do plynových komôr na istú smrť. Podľa portálu encyclopedia.com sa dokonca najviac vyžívala v triedení detí, ktoré posielala do plynu. Z prichádzajúcich žien si dokonca vyberala súkromné väzenkyne, ktoré nazývala "domácimi maznáčikmi". Tie potom hodiny kruto týrala a mučila, až kým nezomreli.
Jej vášňou však bola aj vážna hudba, ktorú spojila v dokonalú symfóniu so zvukom umierajúcich väzňov počas popráv. V ženskom tábore dokonca vytvorila orchester, do ktorého si osobne vyberala nadané ženy.
Počas svojho pôsobenia pod jej dohľadom povstali tie najbeštiálnejšie dozorkyne koncentračných táborov. Medzi jej najznámejšie odchovankyne patrila aj Irma Grese.
Spravodlivosti neutiekla
Na konci vojny v roku 1944 bola prevelená do tábora Muhldorf. O necelý rok neskôr z neho utiekla a čoskoro potom ju zatkli americké ozbrojené jednotky.
Roku 1946 bola odovzdaná do Poľska, kde bola odsúdená na trest smrti obesením. V januári roku 1948 vo veku 36 rokov ju nakoniec popravili. Aj 75 rokov po jej smrti však jej kruté činy naháňajú hrôzu.
Prečítajte si tiež: