FOTO Najhorší teroristický útok Československa: Zohavené mŕtvoly ľuďom padali na záhrady
6. 2. 2021, 11:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:05)

Zdroj: archív ŠtB
V našich končinách nie sú teroristické útoky, chvalabohu, bežným javom, no Čechom sa rok 1972 vryl do pamäti práve kvôli takejto tragédii. V lietadle bývalej Juhoslávie vybuchla 26. januára bomba, keď letelo ponad obce Česká a Srbská Kamenice.
Zdroj: Blesk.cz/archív ŠtB
Zdroj: Blesk.cz/archív ŠtB
Zdroj: Blesk.cz/archív ŠtB
Galéria k článku
Nálož explodovala 10 km nad zemou a z takejto výšky ľuďom na záhrady v dedinách padali zohavené mŕtvoly 27 cestujúcich. Akoby zázrakom však bolo jedno z padajúcich tiel stále nažive...
Obrovskú tragédiu, vôbec prvý teroristický útok v dejinách novodobého Česka, prežila vtedy len 22-ročná srbská letuška Vesna Vulovičová z medzinárodného letu JAT 367 na trase Štokholm – Kodaň – Záhreb.
VIDEO: Autentické zábery z teroristického útoku v roku 1972
Krásnu Vesnu, bývalú tanečnicu a modelku, našiel podľa pamätí denníka Blesk lesník Bruno Henke, ktorý spolu s hasičmi pátral po obetiach nešťastia. „Videl som, že bola málo oblečená, tak som ju prikryl,“ spomínal v minulosti Henke. Ležal na nej mŕtvy člen posádky a servírovací vozík ju tlačil ku stromu. Vraj ju počul vďaka „jaukaniu“ a spod trosiek jej trčali len nohy. Henke počas II. svetovej vojny slúžil v armáde ako lekár, využil teda svoje znalosti, aby Vesnu stabilizoval. O 40 minút prišla pomoc.
Zdroj: archív
Obrovskú tragédiu, vôbec prvý teroristický útok v dejinách novodobého Česka, prežila vtedy len 22-ročná srbská letuška Vesna Vulovičová z medzinárodného letu JAT 367 na trase Štokholm – Kodaň – Záhreb.
Vesna prežila nielen výbuch trhaviny v prednej časti lietadla, ku ktorej sa neskôr prihlásili chorvátski separatisti, ale aj pád z výšky 10-tisíc metrov. K zemi sa rútila celé tri minúty.
Mladé dievča previezli najprv do Českej Kamenice a neskôr do Prahy. Musela absolvovať operáciu chrbtice aj mozgu. Jej rekonvalescenciu sledoval so zatajeným dychom celý národ.
Incident bol ostro sledovaný verejnosťou aj preto, lebo sa šuškalo, že stroj omylom zostrelila československá protivzdušná obrana. Nakoniec však vyšetrovanie ŠtB údajne ukázalo, že išlo o výbuch bomby západonemeckej výroby. Samotná Vesna vypovedala, že si všimla pred nástupom do lietadla podozrivého, asi 35-ročného muža, ktorý v Štokholme priniesol do lietadla kufrík a počas medzipristátia v Kodani sa oddelil od zvyšných cestujúcich.
Kto však skutočne za nehodou stál, dodnes nevedno.
Vesna v roku 1985 získala zápis v Guinessovej knihy rekordov ako človek, ktorý prežil vôbec najvyšší pád bez padáku. Medailu jej pritom neodovzdal nikto iný než beatlesák Paul McCartney.
Vesna zomrela v roku 2016 ako 66-ročná. Jej bezvládne telo našli ležať vo vane jej belehradského bytu, zakončil Blesk.