Reklama

FOTO Leninovu manželku Nadeždu znetvorila choroba: Bál sa jej aj samotný Stalin!

Reklama

Nadežda Konstantinovna Krupská († 70) zomrela len deň po svojej 70-ke, no napriek tomu si ju svet bude navždy pamätať nielen ako manželku sovietskeho diktátora Vladimíra Iľjiča Lenina († 53), ale hlavne ako političku, pred ktorou mal rešpekt aj samotný Stalin. Napriek tomu, že Nadežda bola v mladosti krásnou ženou, život jej neskôr ničila choroba, ktorá jej tvár zmenila na nepoznanie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Diktátor Lenin podvádzal svoju krásnu manželku s milenkou
    Zdroj: twitter

    Práve 27. februára uplynie 82 rokov od smrti Nadeždy Krupskej, ktorá nebola len manželkou Lenina, ale aj sovietskou političkou, pedagogičkou a organizátorkou sovietskeho školstva. Ani desiatky rokov po jej smrti neexistuje manželka diktátora, ktorá by sa do dejín zapísala takým hrubým písmom ako Nadežda.

    Zdroj: profimedia.sk

    Monument: Vladimir Iľjič Lenin a Nadežda Krupská v Moskve.

    Nadežda Konstantinovna Krupská sa narodila do rodiny cárskeho dôstojníka. V žilách oboch jej rodičov prúdila šľachtická krv. Napriek tomu, že rodina nemala nekonečné zásoby bohatstva, však jej rodičia dbali na to, aby sa Nadežde dostalo skvelého vzdelania na gymnáziu s poriadnou náboženskou výchovou. Pre mladé dievča bol v tých časoch práve Boh jediný, s kým hovorila, uvádza český magazín reflex.cz.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Putin: Rusko ešte nedosiahlo vrchol svojho historického vývinu
      Zdroj: instagram @KremlinRussia

      Netrvalo však dlho a mladú ženu, ktorej sa dostalo kvalitného vzdelania, uhranula politická situácia v krajine a učaroval jej marxizmus. Práve medzi radikálmi stretla svojho osudového muža Vladimíra Iľjiča Lenina, za ktorého sa aj vydala, aby s ním mohla odísť do vyhnanstva. Práve počas cestovania po Európe si Nadežda začala všímať rozdiel vo vzdelávaní, ktoré jej zrazu prišlo v Rusku oproti iným krajinám ako zaostalé. Práve to ju viedlo k tomu, aby sa pričinila o jeho zlepšovanie.

      Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
       
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • captions and subtitles off, selected

        Milenke strážila deti

        Napriek tomu, že podľa pamätí, ktoré Nadežda zanechala, nechýbala v ich manželskom zväzku ani vášeň, si Lenin údajne našiel francúzsku milenku Iness Armandovú, ktorá bola matkou piatich detí. Po odhalení manželovej nevery navrhla Nadežda Leninovi rozvod, no ten ho zásadne odmietol. Namiesto toho sa jeho milenka stala súčasťou ich života a - kým prespávala v ich dome - Nadežda jej strážila deti. Milenecký pomer však netrval dlho a Lenin svoju milenku nakoniec sám opustil a navždy ostal verný už len svojej Nadežde.

        Zdroj: Wikipedia

        Lenin s manželkou Nadeždou.

        Ani po tom však nebol jej život prechádzka ružovou záhradou. Manželstvo aj intímnosti komplikovala Nadeždina choroba štítnej žľazy, ktorá sa v tom čase ešte neliečila. Okrem toho, že Nadeždu pripravila choroba o možnosť stať sa matkou, postupne jej vzala aj všetku krásu. S pribúdajúcimi kilogramami sa na nej objavili aj horšie príznaky choroby, ktoré ju načisto zmenili. Jej vypúlených očí sa po smrti Lenina údajne bál aj jeho nástupca Stalin, ktorý Nadeždu síce často kritizoval, no okrem cenzúrovania jej článkov a nenávisti voči nej nič viac nezmohol. Nadežda bola totiž aj po smrti svojho muža a sovietskeho diktátora Vladimíra Iľjiča Lenina veľmi obľúbenou.

        Prečítajte si aj: