Reklama

FOTO Konšpirácie a kuriozity, ktoré sprevádzali misiu Apollo 11: Vesmírny „záchod“ a iné záhady

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Aby USA poslali na Mesiac človeka, potrebovali státisíce ľudí. Stačil však len jeden jediný človek, aby všetky snahy NASA zahalil obrovský tieň pochybností. Ten na pristátie na Mesiaci vrhol v roku 1976 konšpirátor Bill Kaysing († 82), ktorý sám predtým pracoval v americkom vesmírnom programe.

    Od štartu Apollo 11, piateho pilotovaného letu rovnomenného vesmírneho programu USA, uplynulo 16. júla presne 50 rokov.  20. júla 1969 následne pristál na Mesiaci lunárny model Eagle kozmickej lode Apollo 11. Trojčlenná posádka – Neil Armstrong († 82), Michael Collins (88) a Buzz Aldrin (89) – tak splnila záväzok exprezidenta Kennedyho z roku 1961, že USA do desiatich rokov pristanú na Mesiaci. Historický moment však dodnes sprevádza kontroverzia v podobe konšpiračných teórií, ktoré sú aj dnes, po desiatkach rokov, stále živé. A všetko odštartoval jeden človek.

    Zdroj: Twitter

    Bill Kaysing, otec najslávnejšej konšpiračnej teórie súčasnosti.

    Bill Kaysing v rokoch 1956 až 1963 pôsobil vo firme Rocketdyne, ktorá sa podieľala na budovaní motorov pre rakety Saturn V – a bol to práve tento typ stroja, ktorý Apollo 11 dostal do vesmíru. Svojím pamfletom „Na Mesiac sme nikdy nešli“ však odštartoval Kaysing konšpiračné cunami, ktoré si svojich priaznivcov drží dodnes. Aj po 50 rokoch od výstupu na Mesiac a množstve dôkazov sa tak stále nájdu tisíce fanúšikov teórií, podľa ktorých je najslávnejšia konšpirácia sveta viac než len výplodom fantázie.

    Zdroj: Twitter

    Misia Apollo 11

    „Od roku 1969 sme uskutočnili jeden úspešný ľudský výstup na Mesiac za druhým. Aká je štatistická šanca, že by sa niečo takéto mohlo stať?“ kládol si Kaysing v roku 1994 otázku v jednom z rozhovorov. Až 20 percent Američanov v časoch najväčšej slávy tejto konšpirácie verilo, že pristátie na Mesiaci bolo naozaj sfalšované a nakrútené v štúdiu. „Pekná“ pamiatka na ôsmich astronautov, ktorí v rámci programu Apollo prišli o život – vrátane samotného Neila Armstronga, ktorý zomrel v roku 2012 ako 82-ročný.

    Zdroj: Twitter

    Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin

    Misia Apollo v číslach:

    • 22 184 000 000 eur stála USA táto cesta ku hviezdam zakončená historickým momentom
    • 600 000 000 ľudí po celom svete podľa odhadov sledovalo priamy prenos z pristátia na Mesiaci
    • 400 000 ľudí bolo zapojených do programu Apollo, v rámci ktorého pristál na Mesiaci prvý človek
    • 386 000 km museli astronauti prekonať, aby dosiahli orbit Mesiaca
    • 216 hodín museli astronauti stráviť v lunárnom module v rámci príprav na cestu
    • 21 hodín strávili Aldrin a Armstrong na povrchu Mesiaca
    • 33 astronautov bolo vybraných, aby sa zúčastnili programu Apollo
    • 8 rokov prebiehali prípravy na odštartovanie Apolla 11

    Konšpiračné teórie: Pozrite sa, čo všetko považujú skeptici za nezvratné dôkazy o podvode! >>

    Čo konšpirátorom na Apolle 11 dodnes nesedí?

    • Žiadne viditeľné hviezdy

    Ak by boli astronauti skutočne vo vesmíre, na fotkách predsa museli byť viditeľné hviezdy, nie? Odpoveďou je nastavenie kamery, ktorá zábery zhotovila. Aby totiž bola schopná zhotoviť snímky pod priamym slnečným žiarením, musela mať veľmi krátku uzávierku. To spôsobilo, že svetlo v diaľke – teda hviezdy – neboli zachytiteľné.

    • Žiadny kráter pod pristávacím modulom

    A prečo by tam aj bol? Konšpirátorom totiž unikol jednoduchý fakt: povrch Mesiaca je síce prašný, pod tenkou vrstvou sa nachádza tvrdý kameň.

    • Vlajka, ktorá „viala vo vetre“

    Najčastejším argumentom konšpirátorov je vlajúca vlajka, aj keď vo vesmíre predsa nefúka. Pravdou však je, že americká zástava sa vôbec nehýbala – natiahnutá bola zvrchu na teleskopickej tyči a efekt pohybu bol vytvorený pokrčením, keďže bola na palube Apolla 11 počas cesty na Mesiac zložená.

    Zdroj: Twitter

    Neil Armstrong na povrchu Mesiaca

    • Stopy na povrchu Mesiaca

    Keď NASA zverejnila fotografie vesmírnych skafandrov, skeptici si všimli, že podrážka vesmírneho obleku Neila Armstronga mala iný tvar než odtlačok stopy v mesačnom prachu. Nejde však o žiadnu chybu v réžii tohto údajného hoaxu. Fotka stopy, ktorá obletela svet, totiž patrila Buzzovi Aldrinovi – a perfektne sedí s tvarom jeho „topánok“.

    • Nejasnosti okolo tieňov

    Konšpirátorom nesedelo aj to, že niektoré tiene na záberoch sa akoby rozchádzali – išli opačnými smermi, hoci objekty sa nachádzali vedľa seba. To vraj malo dokazovať štúdiové zasadenie a použitie viacerých reflektorov a nie jeden svetelný zdroj, Slnko. Ide však len o uhol pohľadu, a to doslova. Povrch Mesiaca totiž nebol úplne rovný, tiene teda logicky tiež nie.

    Prepisovali históriu, ale cikali do vaku

    Každému je zrejme jasné, že let na Mesiac pred 50 rokmi nebol záležitosťou luxusu – možno vás však prekvapí, v akých až „spartanských“ podmienkach museli astronauti prežívať. Na palube Apolla 11 sa, napríklad, nenachádzala úplná samozrejmosť, akou je záchod. Ten sa totiž do vesmírnych raketoplánov dostal až v 80. rokoch. Neil Armstrong a posádka Apolla si tak museli vystačiť s vakom, ku ktorému bola pripevnená hadica. Čo však, keď museli ísť „na veľkú?“ Lieky na spomalenie trávenia, ktoré dostávali, astronautov nezbavili prírodnej potreby úplne. Riešenie bolo úplne jednoduché, aj keď nechutné: k pozadiam mali astronauti prilepený „fekálny vak“, ktorý bol však veľmi náročný na manipuláciu. Kakanie tak zabralo aj 45 minút. A málokto tiež vie, že keď Armstrong prvýkrát rozvíril mesačný prach a vyslovil tie legendárne slová, mal na sebe špeciálne „vesmírne plienky“.

    Zdroj: Twitter

    Vak na vyprázdňovanie, vo vesmíre totiž nemali žiadny záchod.

    Kuriozity o lete Apollo 11 alebo čo ste o tomto historickom míľniku zaručene nevedeli >>

    Kuriozity o lete Apollo 11 alebo čo ste o tomto historickom míľniku zaručene nevedeli

    Let na Mesiac, pracovná cesta ako každá iná!

    Išlo o bezprecedentný moment v histórii ľudstva, pokiaľ všade o byrokraciu a papierovačky, všetko musí byť v poriadku – a nezáleží na tom, či niekto cestuje na Mesiac alebo do susedného mesta! Buzz Aldrin(89) v roku 2015 uverejnil svoj cestovný poukaz na 33 dolárov, ktorý pokrýval náklady v rámci cesty z Houstonu na Mesiac a späť.

    Zdroj: Twitter

    „Cesťák“, ktorí astronauti pri ceste na Mesiac dostali.

    Zdroj: Twitter

    „Cesťák“, ktorí astronauti pri ceste na Mesiac dostali.

    Armstrong si nemohol dovoliť poistku, predával autogramy

    Neil Armstrong si pred letom na Mesiac nemohol dovoliť životnú poistku, no keďže si uvedomoval, ako sa môže let Apolla 11 skončiť, chcel mať istotu, že jeho rodina bude zabezpečená. Preto členovia posádky – on sám, Buzz Aldrin a Michael Collins – podpísali stovky autogramov, ktoré by v prípade fatálneho nezdaru misie išli do aukcie. Všetko, našťastie, dopadlo dobre a Neil so svojou manželkou a tromi deťmi strávil ešte 25 rokov. V roku 1994 sa však rozviedol a druhýkrát oženil.

    Američania kráčali ako prví po Mesiaci, Rusi zvládli všetko ostatné

    Studená vojna medzi USA a Ruskom spočívala nielen v rapídnom zbrojení, ale aj v zápolení o úspechy vo vesmírnom programe. Hoci sa 16. júla 1969 podaril NASA úspešný štart Apolla 11, ktoré o štyri dni pristálo na Mesiaci, Rusi si v tom čase mohli za klobúk zasunúť iné triumfy. V roku 1963 totiž ako prví poslali do vesmíru ženu a v roku 1965 to bol práve Soviet, kto „vkročil“ ako prvý človek do otvoreného vesmíru.

    Zdroj: Twitter

    Misia Apollo 11

    Prezident Nixon mal pripravený smútočný prejav, ak by misia zlyhala

    Štart rakety Saturn V sprevádzali obrovské nádeje, ale ešte väčšie neistoty. Dnes už každopádne vieme, že sa všetko dobre skončilo, ale vtedajší prezident Nixon bol pripravený aj na druhú alternatívu. Riziko, že sa raketa krátko po štarte zrúti, bolo také obrovské, že Nixon mal pre istotu pripravený nielen „víťazný“, ale aj smútočný prejav. Našťastie ho nikdy nikto nemusel verejne čítať, jeho kópie sa však na verejnosť aj tak dostali.

    Astronauti museli ísť po návrate na Zem do karantény

    V karanténe museli Armstrong, Aldrin a Collins stráviť celých 21 dní. Mesiac bol pre ľudstvo vtedy nezmapovaným územím, opatrnosť teda bola na mieste. Odborníci sa totiž báli, že by trojica hrdinov mohla z mimozemského telesa priniesť na našu planétu cudzie mikroorganizmy s neznámym účinkom na ľudský organizmus. Čo by na Mesiaci predsa len existoval nejaká forma života? Tieto obavy sa však nenaplnili, ako ukázali neskoršie štúdie. Na Mesiaci sa okrem trojice astronautov nenachádzalo nič živé.

    Zdroj: Twitter

    Trojica skončila po prílete v karanténe, kde ich navštívil aj prezident Nixon.

    Pokračovanie kuriozít na ďalšej strane >>>

    Na Mesiaci nechali nahrávky s ľudským hlasom a fotky

    Astronauti po sebe na Mesiaci nenechali len množstvo stôp, ale aj rôzne ľudské artefakty – nahrávky v cudzích jazykoch a fotografie. Okrem týchto predmetov nechali členovia posádky letu Apollo 11 na Mesiaci aj medailóny s menami zosnulých astronautov, ktorí zomreli počas misie Apollo 1 a inej podobnej akcii.

    Mesačné horniny a prach museli nechať „precliť“

    Hold, postupy sa dodržiavať musia, aj keď idete do vesmíru. Preto museli Armstrong, Aldrin a Collins všetky vzorky z Mesiaca nahlásiť príslušným americkým úradom. O tejto kuriozite informoval v roku 2015 Buzz Aldrin, ktorý zverejnil výpis z colného záznamu. Astronauti v ňom museli verejne priznať, že si z Mesiaca priviezli mesačné kamene a vzorky mesačného prachu.

    Zdroj: Twitter

    Aldrin, Armstrong a Collins s kúskom mesačnej horniny.

    Nechýbalo veľa a misiu takmer zrušili

    Pristátie mesačného modulu malo byť síce automatické, no kvôli komplikáciám musel vziať Armstrong „opraty“ do rúk. Na mieste, kde mali astronauti pristáť, sa totiž nachádzali kamene. Armstrong teda manuálne zmenil miesto pristátia na iné, čo spôsobilo, že sa lunárny modul dotkol mesačného povrchu len s 25 sekundami paliva v nádrži. Ak by teda pristávací manéver trval o chvíľu dlhšie, misia by bola automaticky zrušená a astronauti by sa vrátil na orbit Mesiaca.

    Z troch astronautov kráčali po Mesiaci len dvaja

    Mnoho ľudí si dodnes myslí, že misia Apolla 11 bola dvojčlenná. Pravdou však je, že aj keď na Mesiaci pristáli len Armstrong a Aldrin, z Kennedyho kozmodrómu vyštartovali do vesmíru traja letci. Michael Collins sa však musel „obetovať“ a zostať v pilotovanom module Columbia, ktorý sa vznášal na orbite Mesiaca.

    Buzz Aldrin bol prvým človekom, ktorý cikal na Mesiaci

    Žiadne stopy po moči však na povrchu telesa nezostali. Astronauti mali počas kráčaní po Mesiaci akési „vesmírne plienky“. Všetko, čo vylúčili, teda zostalo v bezpečí ich skafandrov.