FOTO Toto je ZVRÁTENÉ! "Ľudská ZOO" vynáša poriadne PRACHY, ľudia sa cítia PONÍŽENÍ
5. 7. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:07)

Zdroj: Canva
Počuli ste už niekedy o ZOO, kde sa ľudia nechodia pozerať na zvieratá, ale na ľudí? Dedinka v Thajsku si vyslúžila pomenovanie "ľudská ZOO", pretože na jej obyvateľov sa vďaka ich unikátnemu výzoru chodia pozerať turisti z celého sveta. No miestne deti trpia kvôli obojkom, ktoré im zvierajú krk.
Zdroj: Three Lions
Zdroj: Three Lions
Zdroj: Paula Bronstein
Galéria k článku
Obyvatelia dedinky v Thajsku veria, že dračí vzhľad je symbol krásy. Aby tento elegantný "dračí krk" dosiahli, okolo krku si dávajú obruče; každý rok pribudne jedna navyše, až do dovŕšenia 21 rokov. Ak ich raz pripevnia okolo krku, už nie je možné dať ich dolu.
Zdroj: Paula Bronstein
Z dedinky, ktorú domorodci osídľujú, spravili "ľudskú ZOO".
Tradíciu využil štát, vstupné sa vyberá všade
Kmeň s názvom Karen, pôvodne z Barmy, sa kvôli nepokojom v 20. storočí presťahoval do thajských hôr. Nosenie obručí okolo krku je tradícia dlhá tisíce rokov, avšak zdá sa, že thajská vláda kmeň vidí ako zlatú studňu peňazí. Z dedinky, ktorú domorodci osídľujú, spravila "ľudskú ZOO".
Kedysi domorodcom na živobytie stačilo farmárčenie, dnes sa musia prispôsobiť dobe a nezostáva im nič iné, ako predávať suveníry masám zvedavých turistov. Tí si zaplatia za vstup do dediny a ak sa chcú odfotiť s domorodcami, musia vtiahnuť ďalšie doláre.
Anketa
Navštívili by ste "ľudskú ZOO"?
- Áno, vyzerá to zaujímavo3%
- Určite nie96%
Hlasovanie bolo ukončené
Čo na to samotní obyvatelia? Pokračovanie článku na ďalšej strane>>
Otázka dôstojnosti a dobrého zárobku
"Niektoré mladé mamičky s deťmi v náručí pozerali smutným pohľadom do zeme, akoby im život v tejto ľudskej zoo zobral všetku energiu a dôstojnosť," podelil sa o svoje zmiešané pocity jeden z návštevníkov dediny.
Zdroj: Paula Bronstein
Ženy si môžu prestať pridávať obruče, až keď dosiahnu 21 rokov.
Otázkou zostáva, čo by domorodí ľudia robili, keby ich nepodporovali turisti. Kmeň sa stal vyhľadávaným miestom a domorodci majú z návštevníkov pekný zárobok. Nie je to predsa ľahšia cesta obživy ako úmorné hodiny strávené prácou na poli?