Reklama

FOTO Japonská APOKALYPSA: 56 mŕtvych a množstvo nezvestných! Snímky odhalili silu tajfúnu

Najmenej 40 mŕtvych a 189 zranených si vyžiadal ničivý tajfún Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu.

Zdroj: profimedia/gettyimages

Reklama

Zničené domy, odplavené autá, státisíce domácnosti bez elektriny a pitnej vody a najmenej 56 mŕtvych, množstvo nezvestných a na obzore aj menšia jadrová katastrofa. Japonsko po ničivej sile tajfúnu Hagibis začína rátať škody.

Katastrofický scenár, ktorý očakávalo Japonsko počas víkendu v súvislosti so silnejúcim tajfúnom Hagibis, sa naplnil. Najmenej 56 ľudí je mŕtvych vrátane 77-ročnej ženy, ktorá spadla z helikoptéry počas záchrannej akcie vo Fukušime. Ďalších 15 osôb je stále nezvestných a 189 zranených po tom, čo prírodný živel počas víkendu páchal v Japonsku obrovské škody.

Zdroj: Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Profimedia

Tajfún Hagibis zanechal spúšť.

Viac ako 100 000 záchranárov - vrátane 31 000 vojakov - prehľadávalo v noci z nedele na pondelok trosky, aby sa dostali k ľuďom uväzneným po prívalových dažďoch, ktoré spôsobili zosuvy pôdy a vyliatie riek zo svojich korýt. Tajfún ochromil aj dopravu. Počas víkendu boli uzavreté letiská a ochromená bola aj železničná doprava. Na mnohých staniciach zaplavila prívalová voda desiatky vlakov.

Zdroj: Twitter

Voda zatopila aj elektrické rýchlovaky. Škody sú obrovské.

Japonské ministerstvo dopravy oznámilo, že na 21 vodných tokoch vrátane rieky Čikuma v prefektúre Nagano sa pretrhli hrádze a voda zaplavila okolie. Domy v postihnutých oblastiach boli zaplavené do výšky dva až tri metre. Po utíchnutí živlu ostalo bez elektriny približne 376-tisíc domácností a ďalších 14-tisíc ostalo aj bez pitnej vody. Napriek tomu, že najhoršie už majú Japonci za sebou, výdatné dažde majú naďalej pokračovať.

Zdroj: Twitter

Podľa svedkov sa obloha pred príchodom tajfúnu sfarbila do fialova.

Tajfún možno spôsobil aj jadrovú pohromu: Viac sa dočítate na ďalšej strane >>>

 Odplavilo aj rádioaktívny odpad

Podľa spoločnosti Asahi Shimbun bolo neočakávane zaplavené dočasné úložisko, ktoré obsahuje približne 2 667 vriec naplnených rádioaktívnymi kontaminantmi z jadrovej katastrofy vo Fukušime v roku 2011. Skladovacie zariadenie zaplavili prívalové dažde a vrecia sa dostali do potoka vzdialeného 100 metrov.

Zdroj: Twitter

Lietalo, aj čo lietať nemalo.

Úradníci z mesta Tamara v prefektúre Fukušima uviedli, že každé vrece má veľkosť približne jeden meter kubický. Úrady dokázali získať späť šesť vriec 12. októbra o 21.00 hod. Pred tajfúnom údajne neboli prijaté žiadne opatrenia, ako napríklad zakrytie plachtou. Predstaviteľ mesta pre médiá uviedol: „Sme v kontakte s ministerstvom životného prostredia, aby sme potvrdili dopad na životné prostredie.“

Prečítajte si aj: