Viac FOTO nájdete TU!

„Nemôžeme dostať svoje dcéry späť, ale môžeme varovať ostatných pred týmto liekom proti akné“. Dve pozostalé matky, ktorých 15-ročné deti si vzali život, zdieľali varovanie o bežnej liečbe pokožky liekom Roaccutane. Obe rodiny totiž spája rovnaká tragédia s odstupom jedného roku. Annabel Wrightová sa zabila v uplynulom roku vo svojom rodnom dome.

Rodiny Annabel Wrightovej zo Severného Yorkshiru aj Courtney Morrisovej z amerického Idaha spája obrovská tragédia. Obe dievčatá totiž spáchali samovraždu vo veku len 15 rokov.
Rodiny Annabel Wrightovej zo Severného Yorkshiru aj Courtney Morrisovej z amerického Idaha spája obrovská tragédia. Obe dievčatá totiž spáchali samovraždu vo veku len 15 rokov.
Zdroj: reprofoto dailymail

Rodičia 15-ročného dievčaťa tvrdia, že bola opantaná samovražednými pocitmi spôsobenými liekom. Annabel mala byť podľa slov jej rodičov v škole populárna, mala dostatok priateľov a netrpela depresiami. Annabel nemala depresiu uvedenú ani v anamnéze. Teraz sú jej rodičia presvedčení, že ich dcéra bola zrazu zahltená samovražednými pocitmi spôsobenými liekom s účinnou látkou isotretinoin, patriacej do skupiny retinoidov.

Podobný scenár sa odohral 11. mája v Idahu, kde si svoj mladý život vzala 15-ročná Courtney Morrisová. Samovraždu podľa jej rodičov spáchala štyri týždne po predpísaní lieku Accutane, informoval britský denník DailyMail. Na Slovensku ani v Českej republike sa konkrétny liek Roaccutane nepredáva. Na trhu sú však iné lieky s obsahom izotretinoínu. Všetky sú však na lekársky predpis.

O depresii informuje aj príbalový leták

Český Blesk.cz si používanie lieku na akné overoval v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv."Liek Roaccutane obsahuje liečivo izotretinoín a patrí do skupiny retinoidov pre systémovú aplikáciu k terapii akné. Liek Roaccutane nie je v súčasnosti v ČR registrovaný, na trhu sú však iné 3 lieky s obsahom izotretinoínu. Všetky sú v ČR viazané na lekársky predpis," povedala pre Blesk.cz tlačová hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Barbora Peterová.

Anketa
Máte podobné skúsenosti s liečbou akné?
  • 27%
  • 73%

V súčasti písomnej informácie všetkých perorálnych retinoidov (vrátane izotretinoínu) obsahujú informácie o psychiatrických nežiaducich účinkoch. "Konkrétne depresia, úzkosť a zmeny nálady boli pozorované s frekvenciou zriedkavo (u menej ako 1 z 1 000) a samovražda, samovražedný pokus a samovražedné myšlienky s frekvenciou veľmi zriedkavo (u menej ako 1 z 10 000)," opísala Peterová.