Reklama

FOTO Desivé predpovede slovenského seizmológa: Čo nás čaká ďalej? Slovensko má zasiahnuť aj...

Reklama

Len pred pár hodinami zasiahla Slovensko správa o zemetrasení. Okrem tejto oblasti sa však počas posledných dní vyskytlo množstvo ďalších epicentier, ktoré nie sú veľmi obvyklé. Slová známeho seizmológa Kristiána Csicsaya hovoria za všetko. Čo hrozí Slovensku?

Včera vo večerných hodinách zasiahlo Slovensko zemetrasenie. V okrese Vranov nad Topľou vyhlásili po zemetrasení mimoriadnu situáciu. Platí v celej oblasti. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo východné Slovensko, malo mať silu s lokálnou magnitúdou 4,9. Epicentrum sa malo nachádzať v katastri obce Ďapalovce. Mimoriadne situácie z dôvodu poškodenia domov počas zemetrasenia vyhlásili v obciach Holčíkovce a Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou a Kolbovce v okrese Stropkov. Zranenia nie sú nahlásené.

Zdroj: tasr

Na snímke škody na dome po zemetrasení v obci Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou.

Pred pár mesiacmi Slovákov rovnako vydesila informácia, že na ukrajinsko- slovenských hraniciach bolo zaznamenané ďalšie zemetrasenie. Pravdou však je, že na Slovensku prístroje zaznamenávajú ročne 70 až 90 zemetrasení s epicentrom na území našej krajiny.. Približne 5 až 6 zemetrasení býva na našom území pozorovaných aj obyvateľmi, pričom cca 1 až 2 zemetrasenia z toho majú epicentrum mimo územia Slovenska.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Škody po zemetrasení v obci Jankovce: Budovy sú posiate prasklinami!
    Zdroj: Lukáš Koco

    Seizmológ Kristián Csicsay sa na tému Slovenska vyjadril: ,, Na území Slovenska stále prebieha tektonický vývoj, nemáme dôkazy o tom, že by sa zastavil. Práve naopak, zaznamenané zemetrasenia sú dôkazom toho, že zemský povrch aj pod Slovenskom je stále v pohybe. V minulosti na území Slovenska došlo k viacerým zemetraseniam, ktoré spôsobili veľké škody, ba dokonca si vyžiadali aj obete. Najničivejšie takéto zemetrasenie bolo v roku 1763 s epicentrom pri Komárne s odhadovaným magnitúdom 6,2, ktoré si vyžiadalo podľa najnovších poznatkov 200 až 300 obetí (niektoré staršie pramene uvádzajú 63 obetí), zničilo 7 kostolov a približne 300 domov a ďalšie budovy boli poškodené v blízkosti epicentra.“

    Zdroj: facebook

    Vedúci Oddelenia seizmológie na Slovenskej akadémii vied Kristián Csicsay sa pre našu redakciu vyjadril k otázkam, ktoré sa týkajú nielen Slovenska, ale aj celkovej situácie vo svete.

    Anketa

    Cítili ste otrasy počas zemetrasenia na Slovensku?

    • Áno70%
    • Nie29%

    Hlasovanie bolo ukončené


    Podľa vedca sa, žiaľ, zemetrasenia nedajú predpovedať. Avšak existujú katalógy zemetrasení, ktoré sú akýmsi archívom a databázou zemetrasení. Na základe týchto informácií je možné vykonať pravdepodobnostné výpočty očakávaných zemetrasení z dlhodobého hľadiska v danej zdrojovej zóne a odhadnúť ich účinky v regióne. Ale nikdy sa nedá vylúčiť, že k zemetraseniu dôjde aj v takej oblasti, odkiaľ stáročia nemáme informácie o žiadnom zemetrasení a zrazu sa tam vyskytne. ,,Takéto regióny sa vyznačujú tým, že v hĺbkach zemského povrchu sa stáročia, dokonca tisícročia, hromadí napätie, ktoré sa potom náhle uvoľní formou seizmických vĺn pri zemetrasení, “ dodal Kristián Csicsay

    Mohlo by vás zaujímať: