FOTO Známy archeológ našiel v hrobke faraóna ODKAZ budúcnosti: Z tých slov mrazí! Už sa to deje
31. 3. 2025, 13:45 (aktualizované: 1. 4. 2025, 9:20)

Zdroj: profimedia
V roku 2015 dosiahli českí egyptológovia významný úspech, keď na archeologickom nálezisku Abúsír, približne 25 kilometrov juhozápadne od Káhiry, objavili rozsiahlu hrobku. Táto stavba, dlhá 30 metrov as rozsiahlym nádvorím a kamennou kaplnkou, patrila kráľovnej Chentkaus III., ktorá žila v 24. storočí pred n. l.
Zdroj: youtube
Zdroj: youtube
Zdroj: Amr Nabil
Galéria k článku
Nápisy na stenách hrobky odkazovali na „manželku kráľa" a „matku kráľa", čo naznačovalo jej výnimočné postavenie. Antropologická analýza kostrových pozostatkov potvrdila, že patrili žene vo veku približne 20 rokov.
Zdroj: youtube
Popredný český archeológ Miroslav Bárta objavil odkaz, ktorý by sme si mali aj súčasnosti uvedomiť.
Chentkaus III. bola pravdepodobne dcérou kráľa Neferirkarea Kakaia a kráľovnej Chentkaus II., manželkou panovníka Raneferefeho a matkou budúceho faraóna Menkauhora Kaiua z 5. dynastie. Obdobie jej života predchádzalo kolapsu Starej ríše, ktorý bol spôsobený kombináciou faktorov, ako boli mocenské boje, korupcia a klimatické zmeny. Tieto udalosti viedli k oslabeniu centralizovanej moci a následnému rozpadu civilizácie.
Zdroj: ihned.cz
Celkový pohľad na hrobku kráľovnej Chentkaus III.
„Existuje mnoho paralel s dnešným svetom. Aj my čelíme vnútorným a vonkajším krízam. Štúdium minulosti nám môže pomôcť pochopiť súčasnosť. Ľudia si často myslia, že toto obdobie je iné. Ale nie je. V podstate sa nelíšime,“ vysvetľuje.
Zdroj: Profimedia
Zdá sa, že Egypt je plný doteraz neprebádaných tajomstiev.
Obdobie po smrti Chentkaus III. bolo poznačené zmenami v záplavovom režime rieky Níl, čo viedlo k neúrode, nedostatku daní a oslabeniu štátnej správy. Tento objav poskytuje cenné informácie o faktoroch, ktoré môžu viesť k pádu civilizácií, a slúži ako varovanie pre súčasnosť.
„Staroegyptská Stará ríša vtedy začala čeliť vážnym problémom, ako napríklad rastúcemu vplyvu mocenských skupín, korupcii založenej na rodinných väzbách a prvým známkam sociálnej rovnosti, ktoré oslabovali centralizovanú moc,“ hovorí archeológ a vedúci vykopávok Miroslav Bárta pre CNN.
Sme teda aj my na pokraji vyhynutia? „Možno,“ hovorí Bárta. Podľa neho je však veľmi dôležité, aby sme sa pozreli na to, či existuje aj iná cesta, napríklad vďaka odkazu starovekej kráľovnej. „Ak prijmeme myšlienku kolapsu ako prirodzenú súčasť vývoja, začneme ho vnímať nie ako koniec, ale ako nevyhnutný krok k obnove,“ uzatvára. „A potom s tým môžeme niečo urobiť.“