Reklama

FOTO Blížiace sa voľby v USA gradujú: Americký volebný systém je zložitý

Reklama

Diana Kotesová

Vedúca oddelenia Zahraničie

Blížiace sa prezidentské voľby v USA opäť pritiahnu pozornosť celého sveta. Spojené štáty majú totiž jeden z najkomplexnejších volebných systémov, ktorý sa v mnohom líši od parlamentných demokracií v Európe či iných častiach sveta. V čase, keď svetové médiá sledujú súboj medzi Demokratmi a Republikánmi, je vhodné si pripomenúť, ako tento systém funguje.

Už 5. novembra sa odohrajú najsledovanejšie voľby za posledné roky. USA si budú voliť prezidenta a svet sa čoskoro dozvie, kto sa stane jedným z najmocnejších ľudí na svete. Základným a najcharakteristickejším prvkom amerického volebného systému je Zbor voliteľov (Electoral College), ktorý určuje výsledok prezidentských volieb. Hoci voliči na prvý pohľad hlasujú priamo pre kandidátov na prezidenta a viceprezidenta, v skutočnosti hlasujú za voliteľov, ktorí sú zástupcami jednotlivých štátov.

Zdroj: Profimedia

Donald Trump sa stretol s protikandidátkou na prezidentku USA Kamalou Harrisovou v ostro sledovanej predvolebnej debate Kto z koho?

Systém volieb v USA

Hoci sa pre nás môže zdať volebný systém v USA veľmi zložitý, popravde patrí k najkomplexnejším na svete. Každý štát má pridelený určitý počet voliteľov na základe počtu obyvateľov. Tento počet zodpovedá celkovému počtu kongresmanov, ktorých štát vysiela do federálneho Kongresu – teda súčet počtu senátorov (dvaja za každý štát) a členov Snemovne reprezentantov (ktorých počet sa líši podľa veľkosti štátu).

Zdroj: Profimedia

Donald Trump je stále veľkým favoritom, Kamala Harris má však výborné preferencie.

Väčšina štátov využíva systém "víťaz berie všetko" (winner-takes-all), čo znamená, že kandidát s najväčším počtom hlasov v štáte získa všetkých voliteľov tohto štátu. Len dva štáty – Maine a Nebraska – rozdeľujú voliteľov na základe výsledkov v jednotlivých kongresových okrskoch.
Celkovo je v hre 538 voliteľov, a na to, aby kandidát vyhral prezidentské voľby, potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu, teda aspoň 270 voliteľov.

Pokračovanie na ďalšej strane

Zastaralý systém

Zdroj: anc

Zbor voliteľov je často považovaný za zastaralý systém, ktorý nezohľadňuje priamu vôľu voličov. Kritici tvrdia, že ľudové hlasovanie (popular vote) by malo byť rozhodujúcim faktorom v prezidentských voľbách,

Zbor voliteľov je často považovaný za zastaralý systém, ktorý nezohľadňuje priamu vôľu voličov. Kritici tvrdia, že ľudové hlasovanie (popular vote) by malo byť rozhodujúcim faktorom v prezidentských voľbách, nie systém, ktorý môže spôsobiť, že kandidát s menším počtom celkových hlasov vyhrá voľby vďaka tomu, že získal potrebnú väčšinu voliteľov.
Dobrým príkladom je volebný rok 2016, keď Donald Trump zvíťazil nad Hillary Clintonovou napriek tomu, že Clintonová získala o viac ako 2,8 milióna viac hlasov od voličov. Podobné situácie sa v amerických dejinách stali viackrát, čo vyvoláva otázky o spravodlivosti a demokratičnosti systému.

Anketa

Kto je váš favorit na prezidenta USA?

  • Kamala Harris0%
  • Donald Trump0%

Hlasovanie bolo ukončené

Americký volebný systém je nepochybne zložitý a má svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane zohľadňuje federálnu štruktúru krajiny a dáva každému štátu určitý význam, na druhej strane však môže viesť k výsledkom, ktoré sa líšia od priamej vôle väčšiny voličov. Uvidíme teda už o pár týždňov, kto zamieša karty. Kamala Harris alebo exprezident Doland Trump?

Autor článku

Diana Kotesová

Vedúca oddelenia Zahraničie
Vždy milovala knihy, vôňu novín a dobrej kávy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem toho je spoluautorkou úspešného podcastu Cesty k sebe.