Firma, ktorá prevádzkuje most v Janove, ktorého časť sa v utorok zrútila a zomrelo pri tom najmenej 35 ľudí, odmietla, že by podcenila údržnu stavby. Podľa šéfa pobočky firmy Autostrade pre oblasť Janova bol most pravidelne monitorovaný a kontroly neukázali, že by hrozilo nebezpečné zrútenie.

"Nebol absolútne žiadny dôvod, prečo by mal byť most považovaný za nebezpečný. Robili sme množstvo rôznych kontrol a žiadna z nich neukazovala, že by hrozilo niečo také," povedal agentúre ANSA Stefano Marigliari z firmy Autostrade. Dodal, že kontroly boli prísnejšie, než vyžaduje zákon.

Podľa Mariglianiho neukázali žiadne nenezpečie ani posledné merania zo začiatku roka 2017, ktoré mali zistiť prípadné poruchy v kábloch alebo silových elektrických vedeniach.

Obrovská preťaženosť

Podľa jedného zo svedkov sa stometrový úsek kilometrového mosta Morandi zrútil po tom, čo do piliera trafil blesk. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa, no podľa niektorých ľudí zrúteniu prispelo podmáčané podložie po sústavných dažďoch.

Niektorí politici vrátanie miestneho guvernéra však údržbu mosta označili za nedostatočnú. Údržbu mala mať podľa ministra dopravy Danila Toninelliho na starosti firma Autostrade.

Morandiho most bol dlhodobo preťažený, keďže po ňom vedie frekventovaná diaľnica. Diaľnicu chceli odkloniť mimo Janov a úsek odľahčiť, no podľa talianskych médií situáciu komplikoval nedostatok financií a občianske ekologické iniciatívy.

"Mali by sme sa spýtať sami seba, či rešpektovanie rozpočtových limitov EÚ je dôležitejšie než bezpečnosť talianskych občanov. Podľa mňa samozrejme nie," povedal taliansky minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini, ktorý vyzval k vyšším investíciám do infraštruktúry.

"Ľudia v Janove používajú tento most dvakrát denne, nemôžeme žiť s infraštruktúrou postavenou v 50. a 60. rokoch," povedal námestník ministra dopravy Edoardo Rixi pre televíziu SkyNews24.