FAKTY o Vatikáne, ktorými sa pápežský štát radšej nechváli: Ženy to tam majú fakt ťažké!
12. 9. 2021, 19:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:43)

Zdroj: Daily Mail/YouTube
Takpovediac „so štipkou soli“ môžeme vyhlásiť, že Vatikán je najzaujímavejším štátom na svete. A tiež najmenším! Jeho rozloha síce činí len zhruba osminu svetoznámeho newyorského Central Parku, no inak ide o plnohodnotnú krajinu s vlastnou vlajkou, hymnou, verziou eura, ba dokonca aj futbalovým tímom a evidenčnými číslami vozidiel!
Zdroj: Getty Images
Zdroj: Getty Images
Zdroj: Getty Images
Galéria k článku
Vatikán je „domovom“ zhruba pre 800 ľudí s vatikánskym občianstvom, no paradoxom je, že väčšina z nich na území 44-hektárového pápežského štátu vôbec nežije. To je celkom škoda, ak si vezmeme, že ide o 18. najbohatšiu krajinu sveta.
Ďalšie FOTO z Vatikánu nájdete v galérii >>
Zdroj: Getty Images
Vatikán
Mestským štátom sa Vatikán oficiálne stal v roku 1929, technicky ide teda o veľmi čerstvý nápis na mape, hoci jeho história je starodávna. Čo sa týka politického zriadenia, Vatikán je teokratickou absolutistickou monarchiou, čo z pápeža Františka robí nielen hlavu katolíckej cirkvi, ale de fakto aj panovníka!

Zdroj: YouTube
Žiadne dane, šeky platia turisti
Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>
Vatikán je miestom nádhernej architektúry, historických pamiatok a mnohých kuriozít; nachádza sa tu, napríklad, jediný bankomat v latinčine na svete a celé mesto je, ako vôbec jediné na zemeguli, zapísané v UNESCO. Bazilika sv. Petra zasa stojí na katakombách, v ktorých je údajne pochovaný prvý biskup rímsky, apoštol Peter, nehovoriac o tom, že práve vo Vatikáne sa nachádza najväčšia knižnica na svete s vyše 1,1 miliónom výtlačkov!
A čo potom Apoštolský palác s vyše 1400 miestnosťami a Sixtínskou kaplnkou? Vatikán sa tiež môže pochváliť tým, že nemá žiadne dane, všetko totiž platia turisti.
Nie je všetko sväté v štáte vatikánskom...
Odhliadnuc od všetkého vzácneho, čo sa vo Vatikáne nachádza, tento mestský štát má aj zopár „múch“. Má, napríklad, najväčšiu spotrebu vína na jedného obyvateľa na svete – až 76 fliaš za rok. Ženy tu tiež nie sú práve najvítanejšie a Vatikán má najväčší nepomer mužských a ženských obyvateľov, nehovoriac o tom, že ikonická Švajčiarska garda – pôvodne žoldácka jednotka najatá v roku 1506 – prijíma len mužov.
Zdroj: Getty Images
Švajčiarska garda
A aj to nie hociakých. Musia mať švajčiarsku príslušnosť, od 19 do 30 rokov, základný vojenský výcvik a merať majú najmenej 174 centimetrov. Garda má len asi 135 členov.