Reklama

FOTO Temné budovy, nevoľnosť a ŠOK pri vstupe: Takto sa zvrtol náš výlet do Černobyľu!

Reklama

Ak sa chystáte niekedy navštíviť Černobyľ, spravte tak čo najskôr! Po seriáli z koprodukcie HBO, ktorý spôsobil už po odvysielaní prvých častí hotové bláznovstvo, sa do Černobyľu hrnie stále viac a viac ľudí. Redaktori z denníka Plus JEDEN DEŇ sa preto rozhodli toto tajomné miesto navštíviť.

Článok sme publikovali ešte v roku 2019, pre aktuálnosť 35. výročia černobyľskej havárie ho znovu publikujeme.

Zážitok na celý život a chuť vrátiť sa naspäť! Presne to sme pociťovali po odchode zo zakázanej zóny, ktorej návštevu budeme ešte veľmi dlho predýchavať. A čo nás to vlastne napadlo ísť na tak nebezpečné miesto, pri ktorom už len po vyslovení jeho názvu máte zimomriavky? 

Agentúra CHERNOBYLwel nás ubezpečila, že návšteva tohto opusteného miesta je skutočne bezpečná a jediné, čoho sa potom môžete obávať nie je radiácia, ale to, že sa do Černobyľu budete chcieť opakovane vracať. Návštevu opusteného mesta duchov Pripjať, černobyľskej elektrárne, či sovietskeho radaru Duga po našom zážitku všetkým vrelo odporúčame!

Zdroj: Pavol Bartonek

Navštívili sme Černobyľ.

Šok pri vstupe

Z Kyjeva sme vyrazili o 7:30. Našu "černobyľskú skupinu" tvorilo na čele so sprievodcom Maxom 11 členov. Cesta nám ubehla veľmi rýchlo, no pred vstupom do zakázanej zóny to až tak ružovo nevyzeralo. Pasová kontrola, ktorú sme mali mať okamžite za sebou, sa zrazu natiahla na dve hodiny. Dôvodom bol výpadok elektriny, a tak sme pred rampou, ktorú strážili vojaci, museli čakať spolu s ostatnými. Náš sprievodca sa však o všetko postaral, a tak sme po vyše dvoch hodinách mohli vyraziť.

Zdroj: Pavol Bartonek

Vynašli sa! Pri vstupe do zakázanej zóny si kvôli výpadku elektriny museli zriadiť vonkajšiu kanceláriu.

Akonáhle sme prešli cez kontrolu, ocitli sme sa v inom svete. Prázdne cesty, opustené domy, divoké zvieratá, to všetko nasvedčovalo tomu, že sa nachádzame v zakázanej zóne. Po príchode na hotel sme sa ubytovali, naobedovali a s plnými bruchami vyrazili. Našou prvou zastávkou bol pamätník, pri ktorom sa nachádzali tabule s názvom komunít, ktoré museli ľudia kvôli radiácii opustiť. 

Zdroj: Pavol Bartonek

Názvy na tabuliach nesú mená opustených komunít v Černobyle.

Čo bolo našou ďalšou zastávkou sa dozviete na druhej strane >>>

Roboty

Ak ste videli seriál Černobyľ, viete, o čom je reč. Našou ďalšou zastávkou bola prehliadka robotov, ktoré používali Sovieti na odpratanie rádioaktívneho odpadu. Následkom vysokej radiácie sa však všetky pokazili, preto museli tú najhoršiu prácu nakoniec vykonávať ľudia. K robotom sme sa mohli priblížiť iba na chvíľu a po celý čas sme museli mať kvôli vysokým hodnotám oblečené dlhé nohavice aj tričká. 

Zdroj: Pavol Bartonek

Pri robotoch, ktoré sa následkom vysokej radiácie pokazili, sme mohli zotrvať iba chvíľu.

Černobyľská elektráreň na dlani

To, o čom sme celý čas iba počúvali, sa stalo konečne realitou. Ani nevieme ako a ocitli sme sa v tesnej blízkosti vybuchnutého reaktora, ktorý je súčasťou černobyľskej elektrárne. Reaktor teraz zakrýva tzv. sarkofág, o ktorom sa dozviete v nasledujúcom článku omnoho viac. Podarilo sa nám totiž vyspovedať českého pracovníka, ktorý sa od roku 2014 podieľal na jeho výstavbe.

Zdroj: Pavol Bartonek

Stáli sme iba 80 metrov pred reaktorom. Na fotografii, ktorú drží náš sprievodca, je pre porovnanie elektráreň pred výbuchom.

Od samotnej elektrárne sme stáli necelých 80 metrov a 10 metrov pod nami sa nachádzal rádioaktívny odpad. V tejto oblasti by mala byť radiácia najvyššia, no náš sprievodca Max nás ubezpečil, že je celá oblasť bezpečná a skutočne sa nemáme čoho obávať. Pri reaktore sme však pociťovali bolesť hlavy, miestami sa nám dokonca spravilo nevoľno. Podľa Maxa a aj ostatných opýtaných ľudí to však so zamorenou oblasťou nesúvislo. V deň, keď sme elektráreň navštívili, bolo totiž pekelné teplo. Jedna vec nám však vŕtala hlave po celý čas... 

Zdroj: Pavol Bartonek

Na meranie radiácie sme mali so sebou dozimetre.

Pri pomyslení na to, že sa pod nami nachádza azda najrádioaktívnejší odpad na zemi, nás zamrazilo. Na druhej strane sme po celý čas pociťovali akési vzrušenie, a tak sme so zatajeným dychom počúvali Maxove tajomné rozprávanie aj naďalej. 

Mesto duchov Pripjať

Autobus nás vysadil hneď pri nemocnici, do ktorej odvážali zranených hasičov. Pomaly sme sa presunuli do jej tesnej blízkosti, pri jednom okne sme dokonca objavili kúsok látky z hasičskej uniformy. Max nás však upozornil, aby sme sa od nej držali v bezpečnej vzdialenosti. Následne vytiahol dozimeter, ktorý sme mali vždy po ruke, a priložil ho k látke, ktorá tam po hasičoch zostala. Prístroj na meranie radiácie sa okamžite rozpípal ako šialený... 

Zdroj: Pavol Bartonek

Dozimeter nám ukázal hodnotu 331,1 sievertov za hodinu.

Nameraná hodnota, našťastie, pre nás nebezpečná nebola. Dozimeter ukazuje jednotky v sievertoch za hodinu a na meter štvorcový. Reálne sme tak dostali dávku radiácie oveľa menšiu ako pri obyčajnom röntgene. Maxove rozprávanie opustenej nemocnice nás však pohltilo až na toľko, že sme zatúžili pozrieť sa do vnútra. Max nám to dovolil, avšak iba na chvíľu. Do nemocnice sme vstúpili so zatajeným dychom. V budove bolo absolútne ticho a jediné, čo sme počuli, bolo rozbité sklo pod našimi nohami. Z chodby sme mohli nazrieť do tmavých miestností, operačnej sály, do nemocničných izieb, v ktorých sa nachádzali staré lieky a hrdzavé detské postieľky. 

Zdroj: Pavol Bartonek

Navštívili sme Černobyľ.

Po dychberúcej návšteve nemocnice v Pripjati sa náš prvý deň v zakázanej zóne skončil.

Ak ste zvedaví, čo si pre nás sprievodca Max pripravil nasledujúci deň, prečítajte si Plusku.sk aj zajtra. 

Viac na Pluska.sk:

Mohlo by vás zaujímať:

 

Vyberáme pre vás niečo PLUS