Reklama

Európu zasiahli OPIČIE KIAHNE: Príznaky vyzerajú HROZIVO, prenášať sa majú najmä SEXOM!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Antrax, mor aj kiahne: Záhadné miesto, kde Sovietsky zväz vyrábal smrtiace zbrane
    Reklama

    Deväť nových potvrdených prípadov opičích kiahní hlási po prvom prípade, ktorý sa objavil začiatkom marca v Británii, dovolenkármi obľúbené Portugalsko. V Španielsku zaznamenali sedem potvrdených a 22 možných prípadov kiahní. TASR správu prevzala od agentúr Reuters, ANSA a AFP.

    Opičie kiahne sú vírusové ochorenie, ktoré sa podobá na pravé kiahne. Vyskytuje sa najmä v Afrike. Oproti pravým kiahňam má však miernejšie príznaky, medzi ktoré patria vyrážky, horúčky a bolesti hlavy.

    Pomenované sú podľa opice makaka, u ktorého bolo ochorenie prvýkrát zaznamenané v 50. rokoch minulého storočia, u človeka ich prvýkrát objavili v 70. rokoch v Demokratickej republike Kongo.

     V Portugalsku potvrdili deväť nových prípadov opičích kiahní. Podľa portugalského úradu verejného zdravotníctva sa odborníci snažia "identifikovať reťazce prenosu a potenciálne nové prípady". Úrad zároveň vyzval všetkých s podozrivými príznakmi, ktoré zahŕňajú kožné vyrážky alebo vriedky, aby sa vyhýbali fyzickému kontaktu s inými osobami.

    Taliansko vo štvrtok tiež zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní. Pacientom je muž, ktorý pricestoval z Kanárskych ostrovov a od svojho návratu bol v izolácii, pričom aktuálne sa nachádza v rímskej nemocnici Spalazanni.

    Prvý prípad opičích kiahní má aj Švédsko, pričom pôvod nákazy u tejto osoby je nateraz neznámy. Nakazených v uplynulých dňoch hlásili aj Británia a Spojené štáty.

    Prvý prípad nákazy v Európe zaznamenala Británia 7. mája, nakazeným bol človek, ktorý sa vrátil z Nigérie. Následne sa v Británii objavilo ešte 6 ďalších prípadov. Európske zdravotnícke úrady situáciu od tohto dátumu evidujú.

    Podľa mikrobiológa z Univerzity of Reading Simona Clarkea už môžu počty nakazených v Británii dosahovať desiatky. Veľkého šírenia sa však neobáva. „Bol by som prekvapený, keby sme sa niekedy dostali v Británii k viac ako sto prípadom,“ povedal Clarke.

    Odborník z Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva tvrdí, že najnovšie prípady nákazy sa pravdepodobne rozšírili sexuálnym kontaktom.

    Opičie kiahne nemajú žiaden špecifický spôsob liečby. Väšina pacientov sa vylieči v priebehu niekoľkých týždňov, výnimočne sa však nákaza môže končiť aj smrťou.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Lengvarský o COVIDE: Pandémia na Slovensku sa zlepšuje, zhoršenie neočakáva!
      Zdroj: TASR

      Aká je situácia na Slovensku čítajte na ďalšej strane >>>

      Na Slovensku sa v súčasnosti ani v histórii nezaznamenali prípady opičích kiahní. Neevidujú sa ani prípady podozrenia. TASR to potvrdil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý podľa svojho stanoviska priebežne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS.

      "V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí však nie je možné vylúčiť, že by mohol byť zaznamenaný importovaný prípad ochorenia. Rozsiahle epidémie však nepredpokladáme," uviedla vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková.

      Ozrejmila, že Slovensko ani Európa nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní.

      "K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom alebo človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní. Pre rozvoj ochorenia u človeka je potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, môže byť až 21," povedala Adamčíková.

      Priblížila, že príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, neskôr sa pridá výsev. "Klinické príznaky ochorenia sú podobné príznakom pri ovčích kiahňach. Rozdiel je vo vývoji kožných lézií. Kožné lézie sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne) a opičích kiahní. Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách," doplnila Adamčíková.