Reklama

Európski dovolenkári v ohrození: Nebezpečné tropické choroby, vo vode striehne smrť

V obľúbených dovolenkových destináciách si treba dávať pozor na exotické komáre, medúzy a ryby.

Zdroj: ilustračné, flickr.com

Reklama

Kvôli zmene klímy a globalizácii musia Európania počítať s väčším nebezpečenstvom, ako to bolo doteraz. Do strednej Európy sa dostali nebezpečné tropické choroby. Dovolenkári by si mali dať veľký pozor.

V Európe v posledných zaznamenali tropické choroby, na ktoré nie sme zvyknutí. Podľa nemeckého Focusu sa v Grécku objavila malária, v Portugalsku horúčka dengue a v taliansku choroba zvaná chikungunya.

Komár tigrovaný

Zatiaľ čo vírusy prinášajú turisti, komáre sa starajú o ich rozširovanie. Vzhľadom na klimatické zmeny sa tropické druhy komárov dostali až k pobrežiu Atlantiku a k Stredozemnému moru. To však nie je všetko. Vďaka vyšším teplotám v moriach sa u nás cítia dobre aj toxické ryby, riasy a medúzy.


Komár tigrovaný prenáša nebezpečné choroby.
ZDROJ: flickr.com

Nebezpečenstvo v sebe nesie hlavne ázijský komár tigrovaný, ktorý sa už rozšíril po celej južnej Európe, uvádza Bernhard Fleischer z Inštitútu pre toxickú medicínu v nemeckom Hamburgu. Komár môže prenášať horúčku dengue alebo vírus chikungunya.

Práve tento komár bol zodpovedný za epidémiu chikungunya v Taliansku v roku 2007, kedy sa nakazilo okolo dvesto ľudí. Toto tropické infekčné ochorenie vyvoláva vysokú horúčku a silné bolesti kĺbov, v extrémnych prípadoch môže spôsobiť smrť.

Kde sa usadil a ako sa chrániť

Ázijský komár nezostal len v Taliansku, momentálne sa usadil aj vo Francúzsku, Chorvátsku a Portugalsku. Na ostrove Madeira trvala v období rokov 2012 a 2013 epidémia horúčky dengue, kedy sa tam nakazilo takmer dvetisíc ľudí. Ochorenie sa prejavuje sprvoti rovnakými symptómami ako ťažká chrípka, no môže skončiť fatálne. Nositeľom vírusu sa stal tzv. tropický komár žltej zimnice.

Bernhard Fleischer radí cestujúcim chrániť sa v ohrozených regiónoch pred nebezpečnými komármi sprejom proti hmyzu a nosením dlhého oblečenia.

Za šírenie škodcov, ktorí sa pôvodne nachádzali len v tropických oblastiach, môže podľa Fleischera postupujúca globalizácia. Komáre našli cestu do Európy prostredníctvom prepravy tovaru, napríklad pneumatík a kvetináčov. A vzhľadom k tomu , že teploty v zime aj naďalej stúpajú, nepozvaní hostia vedia prežiť a tak sa ďalej rozmnožovať.

Nebezpečné chápadlá medúzy mechúrovej

Stúpajúce teploty tvoria v Európe ideálne podmienky pre ďalšie nebezpečné exotické tvory. Patrí medzi ne aj medúza mechúrová pôvodom z Karibiku, ktorú vo vode rozoznať ako plávajúcu bublinu. Jej chápadlá môžu ale merať až 15 metrov a spôsobiť svojej obeti vážne poranenia, vysvetľuje pre nemecký Focus Dietrich Mebs, špecialista na jedovaté zvieratá z univerzity vo Frankfurte. Kontakt s jej chápadlami spôsobuje bolestivé červené pupienky, ktoré vymiznú po niekoľkých dňoch. V prípade, že je človek alergický na medúzy, môže z jej jedu dostať alergický šok, čo môže skončiť fatálne.


Medúza mechúrová môže maž chápadlá dlhé aj 15 metrov.
ZDROJ: flickr.com

Medúza mechúrová sa nachádza pozdĺž pobrežia Atlantiku, v okolí obľúbeného ostrova Madeira v Portugalsku ju vidieť stále častejšie, zaznamenali ju ale aj vo Francúzsku. Výskumníci stále hľadajú odpoveď na to, ako sa dostala do Európy. Svoju vinu na tom môže niesť aj rozširovanie Suezského prieplavu v roku 2009, odkedy sa podľa Mebsa dostáva z Červeného mora do európskych vôd stále viac jedovatých rýb a rias.


Konzumácia štvorzubca môže byť život ohrozujúca.
ZDROJ: flickr.com

Štvorzubec spôsobuje otravu

Okolo Malty žije stále viac jedovatých štvorzubcov striebropasých. A pretože je stále málo informácii o tom, ako pripravovať túto rybu, počet otráv sa zvyšuje vzhľadom k ich spotrebe.