Nová hrozba z Číny? Šíri sa tam epidémia "bielych pľúc", vracajú sa opatrenia z korony!
5. 12. 2023, 13:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:37)

Zdroj: Getty Images
Čínske nemocnice opäť bojujú s náporom nakazených pacientov, pričom ohrozené sú najmä deti. Tentoraz však nejde o koronavírus, ale o syndróm tzv. bielych pľúc. Ochorenie sa už začalo šíriť aj v Európe, hoci podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ďalšia pandémia nehrozí.
Zdroj: Mark Schiefelbein
Zdroj: Mark Schiefelbein
Zdroj: Andy Wong
Galéria k článku
Prípady, ktoré zaznamenali najprv v čínskom Pekingu a v severnej provincii Liao-ning, sa už aktuálne potvrdili aj v niekoľkých európskych krajinách.
Podľa informácií britského denníka Daily Mail ide najmä o detských pacientov zasiahnutých zväčša baktériou Mycoplasma mneumoniae, ktorá vyvoláva tzv. studenú pneumóniu.
Zdroj: CDC
Baktéria Mycoplasma mneumoniae
WHO dodáva, že dlhé obdobie prísnych karanténnych opatrení obralo čínske deti o potrebnú imunitu, aby dokázali odolávať sezónnym ochoreniam.
Zdroj: Kevin Frayer/GettyImages
V Číne sa pasujú s prípadmi mnohých detských pacientov hospitalizovaných pre studený zápal pľúc. Ochorenie sa rozšírilo aj v európskych krajinách (Ilustračná foto).
Ako je na tom s infekciami Európa? Prečítajte si na ďalšej strane >>>
Vyšší počet infekcií vo Francúzsku a v Dánsku
Vysokú infekčnosť zaznamenalo v Európe Francúzsko, ktoré podobný trend nárastu infekcií nepozorovalo za posledných desať rokov. Rovnako Holandsko eviduje zápal pľúc u 80 zo 100-tisíc detí vo veku od 5 do 14 rokov.
Anketa
Boli ste za posledné dva mesiace chorí?
- Áno40%
- Nie59%
Hlasovanie bolo ukončené
Dánsko ohlásilo trojnásobné zvýšenie na vyše 500 infikovaných v priebehu piatich týždňov. Niektoré indické štáty sa už dokonca pripravujú na boj proti novej pandémii.
V Číne sa vracajú rúška a odstupy
Úrady zatiaľ nemajú jasno v tom, prečo sa na jeseň začalo šíriť práve toto bakteriálne ochorenie, no v Číne už odporučili obyvateľom opäť nosiť respirátor a dodržiavať bezpečnostnú vzdialenosť. Nemocnice tam začínajú byť podľa Daily Mailu znova preplnené.
Riaditeľka oddelenia pripravenosti a prevencie proti epidémii a pandémii WHO Maria Van Kerkhove však tvrdí, že sa nie je čoho obávať. "Toto nie je náznak novej pandémie, dianie v Číne však monitorujeme," uviedla a dodala, že zvýšenie infekčnosti súvisí aj s nástupom zimných mesiacov.
Zdroj: Profimedia
Maria Van Kerkhove z WHO
Svetová zdravotnícka organizácia tiež Čínu vyzvala, aby bola pri informáciách súvisiacich s bielymi pľúcami transparentná.
Organizácia zároveň zverejnila tri hlavné príznaky, ktoré ochorenie studeného zápalu pľúc sprevádzajú. Ide o bolesť hrdla, únavu a pretrvávajúci kašeľ, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Liečba spočíva v podávaní antibiotík.