Reklama

Európa rokuje o obrannom pakte, bojí sa ruskej agresie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová rokuje o obrannom pakte.

Zdroj: Geert Vanden Wijngaert

Reklama

Rokovania medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou naberajú na intenzite. Podľa zdrojov oboznámených s vyjednávaním sa blíži uzavretie vzájomnej obchodnej dohody aj očakávaného obranného paktu.

Uzavretie európskeho obranného paktu, ktorý by mal starý kontinent pomôcť ochrániť pred možnou ruskou agresiou, sa podľa denníka Financial Times blíži. Detaily dohody by mali už vo štvrtok dojednať britský premiér Keir Starmer a šéfka európskej komisie Ursula von der Leyenová.

V hre je veľa - vybudovanie obranných síl schopných odraziť prípadnú ruskú agresiu. Veľká Británia má podľa rebríčka GFP stále šiestu najsilnejšiu armádu na svete, Európska únia zase pripravuje projekt SAFE, teda lacné pôžičky na financovanie nákupov zbraní, a prístup k nemu by sa veľmi hodil britským zbrojárom.

Zdroj: globalfirepower.com

Rebríček najsilnejších armád sveta.

"Európska obranná politika nie je mysliteľná bez Spojeného kráľovstva. To je dôvod, prečo sa Veľká Británia musí úzko zapojiť do SAFE, rovnako ako Nórsko," povedal jeden z vysoko postavených európskych diplomatov.

Paradoxne, dohodu blokovali nezhody medzi V. Britániou a niektorými krajinami EÚ. S Francúzskom sa sa nevedeli dohodnúť v otázke rybolovu. Rozhovory sa týkajú aj o novej podobe obchodných vzťahov po Brexite.  „V súčasnosti vediem nespočetné množstvo rozhovorov s hlavami štátov a vlád z celého sveta, ktoré chcú s nami spolupracovať na novom poriadku,“ povedala von der Leyenová v rozhovore pre Die Zeit. „Každý žiada viac obchodu s Európou - a nejde len o hospodárske väzby, ale aj o vytvorenie spoločných pravidiel a predvídateľnosť,“ dodala s tým, že Európa to podľa nej dokáže zabezpečiť.

Uzavrú dohodu 19. mája?

Podľa úradníkov oboznámených s vyjednávaním došlo ale v oboch oblastiach k pokroku. Očakáva sa preto, že dohodu na oboch zmluvách oznámi šéfka Európskej komisie už za necelý mesiac, 19. mája. Viesť by to navyše mohlo k ďalšiemu zbližovaniu EÚ a Veľkej Británie. Tomu je napokon premiér Keir Starmer už od svojho zvolenia naklonený. Pomôcť môže tiež to, že si Starmer s Leyenovou údajne veľmi rozumie.

Zdroj: Kin Cheung

Britský premiér Keir Starmer.

Od Trumpovho oznámenia o nových clách zachvátila transatlantický obchod vlna neistoty, ktorá otriasla trhmi a spochybnila budúcnosť hospodárskej spolupráce medzi Európskou úniou a USA, píše Politico. EÚ sa preto teraz snaží hľadať nové spôsoby diverzifikácie obchodných partnerstiev a skúma možnosti prehĺbenia väzieb s inými veľkými ekonomikami, ako je Čína. Európa sa podľa predsedníčky eurokomisie prebudila a má príležitosť zohrávať „silnú úlohu v novom svetovom poriadku, ktorý sa pomaly vytvára“. „Teraz musíme využiť tento impulz na otvorenie nových trhov pre naše spoločnosti a nadviazať čo najužšie vzťahy s mnohými krajinami, ktoré majú rovnaké záujmy ako my,“ povedala von der Leyenová.

Anketa

Aké je hlavné poslanie európskeho obranného paktu?

Premiér Keir Starmer vylúčil úsporné opatrenia:

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Britský premiér Keir Starmer vylúčil úsporné opatrenia, nechce zvyšovanie daní
    Zdroj: Mark Case/Getty Images