Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Sú krajiny pripravené na ukrajinských utečencov? Takéto sú plány Poľska a Rumunska!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Je to začiatok invázie? Internetom sa šíria zábery ruských vojsk vstupujúcich na Ukrajinu
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Poľsko je "veľmi dobre pripravené na privítanie množstva Ukrajincov" utekajúcich pred ruským útokom vo svojej krajine, povedala európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v utorok po rozhovoroch s námestníkom poľského ministra vnútra Bartoszom Grodeckým. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

    Eurokomisárka sa vo Varšave rozprávala s Grodeckým o plánoch jeho krajiny a prípravách rôznych scenárov, ktoré môžu nastať po pondelkovom rozhodnutí Moskvy uznať dve separatistické oblasti na východe Ukrajiny za samostatné štáty a poslať vojakov na ich územie – a možno aj do ďalších častí Ukrajiny.

    "Musím povedať, že som úplne presvedčená, že Poľsko je v prípade potreby veľmi dobre pripravené na privítanie množstva Ukrajincov," uviedla Johanssonová pre AFP v telefonickom interview. Poľsko leží na vonkajšej hranici Európskej únie s Ukrajinou, ktorá nie je členom EÚ. Johanssonová neuviedla odhad, koľko Ukrajincov by mohlo hľadať v Poľsku útočisko pred ruskou vojenskou akciou, ani podrobnosti plánov načrtnutých Varšavou.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Ohňostroje a šampanské: Ako vyzerali oslavy v Donecku po ohlásení nezávislosti?

      Poľský premiér Mateusz Morawiecki zriadil pracovnú skupinu, ktorá má určiť logistické, dopravné, zdravotnícke a vzdelávacie potreby, ktoré budú nutné na starostlivosť o vlnu ukrajinských utečencov. Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas minulý týždeň pre nemecký denník Die Welt povedal, že z Ukrajiny možno príde do EÚ "od 20.000 až do vyše milióna utečencov", ak sa vojenské napätie s Ruskom vystupňuje.

      Johanssonová informovala, že eurokomisia je pripravená v prípade potreby poskytnúť Poľsku ekonomickú podporu – rovnako ako Agentúra EÚ pre azyl (EUAA), Europol či Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). Eurokomisárka doplnila, že Poľsko už podalo žiadosť o pomoc Frontexu v prípade, že príde veľký počet Ukrajincov. Je to v protiklade s tým, ako Poľsko riešilo prúdy migrantov z vlaňajška, keď Bielorusko – spojenec Ruska – organizovalo vlnu možných žiadateľov o azyl z Blízkeho východu a smerovalo ju priamo k poľským hraniciam.

      Vtedy Varšava odmietla umiestnenie príslušníkov Frontexu a namiesto toho využívala tvrdé metódy na zabránenie príchodu migrantov cez hranicu, čo organizácie na ochranu ľudských práv označili za porušovanie medzinárodného práva.

      Rumunsko by mohlo prijať až pol milióna utečencov z Ukrajiny

      V utorok to oznámil rumunský minister obrany Vasile Dincu. TASR správu prevzala z agentúr APA a AFP. Dincu však neočakáva, že by veľké množstvo utečencov z Ukrajiny smerovalo práve do Rumunska, avšak v prípade potreby budú schopní prijať až 500.000 Ukrajincov. "Toto je počet, na ktorý sme pripravení," povedal novinárom minister.

      Rumunsko by mohlo prijímacie centrá a tábory pre utečencov zriadiť podľa neho najmä vo veľkých mestách pozdĺž 650-kilometrovej hranice s Ukrajinou. Dincu pripomenul, že v roku 2014 po anektovaní ukrajinského polostrova Krym Ruskom uprednostnila väčšina utečencov pred Rumunskom Poľsko. Napriek tomu je potrebné "pripraviť sa na všetky situácie vrátane takéhoto počtu utečencov".

       APA uvádza, že z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu Avangarde, ktorý bol zverejnený v utorok, vyplýva, že 61 percent Rumunov prijatie utečencov z Ukrajiny schvaľuje. Avšak takmer rovnaký počet zastáva názor, že Rumunsko na to nemá dostatočné logistické ani finančné prostriedky.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS