"Budeme vládnuť krajine ďalších päť rokov," povedal Erdogan svojim podporovateľom vo svojej domovskej štvrti v Istanbule. Ako uviedol, jeho víťazstvo "otvorilo dvere novému tureckému storočiu".

Erdogan sa vyhlásil za víťaza volieb ešte pred sčítaním všetkých odovzdaných hlasov. Vo svojom prejave z volebného autobusu pred svojím domom sa tiež vysmieval svojmu súperovi, opozičnému lídrovi Kemalovi Kiličdaroglovi. "Jediným víťazom je dnes Turecko," vyhlásil Erdogan podľa agentúry AP.

 Predseda tureckého volebného úradu Ahmet Yener po sčítaní 54,6 percenta hlasov uviedol, že Erdogan vedie s 54,47 percentami pred opozičným lídrom Kiličdaroglom, ktorý dosiahol 45,53 percenta hlasov.

Súper prehru zatiaľ nepriznal

Kandidát opozície v prezidentských voľbách Kemal Kiličdaroglu v nedeľu večer vyjadril veľké obavy o budúcnosť Turecka po tom, ako sa úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil za víťaza druhého kola volieb.

Kuličdaroglu v prejave vyzval svojich priaznivcov, aby pokračovali v boji za demokraciu v Turecku. Dodal, že voľby ukázali túžbu ľudí zmeniť autoritársku vládu, informovala agentúra AFP.

Britská stanica BBC, ktorej spravodajcovia Kiličdaroglov prejav bezprostredne sledovali, ho opísali ako "plamenný" - opozičný kandidát odsúdil autoritársky režim prezidenta Erdogana a voľby označil za nespravodlivé.

Samotný Kiličdaroglu porážku v nich zatiaľ nepriznal, hoci o výsledku prezidentských volieb niet pochýb, konštatovala BBC. Kiličdarolu sa tiež poďakoval 25 miliónom tureckých občanov, ktorí ho volili. Publikum mu odpovedalo hlasným potleskom.

Erdogan dostal GRATULÁCIE: Toto mu odkazuje Viktor Orbán>>>