Džochar Carnajev, ktorý leží v nemocnici, sa priznal k bombovému útoku v Bostone. Informovali o tom vyšetrovatelia.



Zdroj: YouTube, screenshot
Galéria k článku
Otec mladíkov obvinených z bombového útoku v Bostone poletí do USA, aby sa dozvedel podobnosti o celej tragickej udalosti.
Anzor Carnejev, kirgizský rodák žijúci v Dagestane, vo štvrtok potvrdil, že sa chce rozprávať s bostonskými úradmi, navštíviť svojho mladšieho syna Džochara a pochovať staršieho Tamerlana, ktorý zomrel pri piatkovej prestrelke s políciou.
Podľa svojich slov neplánuje pomstu, no neverí, že jeho synovia útok naozaj podnikli.
plánované útoky
Americkí vyšetrovatelia sa domnievajú, že dvaja podozriví z bostonských útokov plánovali odpáliť bomby na newyorskom námestí Times Square. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z rezortu národnej bezpečnosti.
Jeden zdroj uviedol, že táto domnienka vyplýva z informácií, ktoré podozriví Džochar Carnajev poskytol vyšetrovateľom v bostonskej nemocnici, kde sa lieči zo zranení.
Džochar sa priznal
Džochar Carnajev podozrivý zo zosnovania bombového útoku v Bostone sa podľa amerických vyšetrovateľov k svojmu činu priznal. Nie je ale jasné, že jeho priznanie bude mať pred súdom váhu, pretože zaznelo pred tým, než americkí vyšetrovatelia oboznámili Čečenca s jeho ústavným právom nevypovedať a využiť služby advokáta.
Carnajev je stále pripútaný na lôžko v bostonskej nemocnici Beth Israel, kde si lieči vážne zranenia spôsobené strelami bostonských policajtov. Súdni úradníci mu doteraz neprečítali poučenie o jeho právach. Nie je preto jasné, či jeho priznanie vezme súd na vedomie.
Polícia má dostatok dôkazov
Podľa justičných expertov to ale možno ani nebude potrebné, pretože polícia má k dispozícii dostatok dôkazov, ktoré Carnajeva z činu usvedčujú.
Všetky informácie z výsluchu údajného atentátnika v nemocnici sú úradne nepotvrdené, pretože vyšetrovatelia nie sú oprávnení o nich informovať médiá.
Z doterajšieho vyšetrovania ale už prenikli informácie o tom, že Džochar Carnajev bol pod silným vplyvom svojho brata Tamerlana, ktorý bombový atentát pripravil ako odvetu za americké bojové operácie v Iraku a Afganistane.
K hlavným vecným dôkazom proti bratom Carnajevovcom patrí pištoľ nájdená na mieste prestrelky s políciou a zvyšky zariadenia, ktorým atentátnici na diaľku nálož odpálili.
Útok chceli osláviť
Bratia Carnajevovci podozriví z útoku na bostonský medzinárodný maratón chceli po odpálení dvoch trhavín v Bostone odísť do New Yorku na "oslavu". Televíznej stanici NBC to povedal bostonský policajný dôstojník oboznámený s vyšetrovaním.
Džochar Carnajev, ktorý sa v Bostone lieči zo zranení spôsobených pri prestrelke s políciou, o chystanej ceste do New Yorku vypovedal pri policajnom výsluchu.
"Objavila sa informácia, že mohli mať v pláne odísť do New Yorku, ale nie preto, aby pokračovali vo svojom zločinnom konaní," povedal americkej televízii policajt Ray Kelly. "Chceli usporiadať niečo ako oslavu."
Čítajte viac:
O ceste vypovedal aj rukojemník
Informácie o údajnej ceste bratov Carnajevovcov do New Yorku sa objavili už skôr. Zmienil sa o nej vodič automobilu, ktorého Carnajevovci vzali ako rukojemníka v noci na 19. apríla pred prestrelkou s políciou. Vodič vypovedal, že bratia hovorili o plánovanej ceste na newyorský Manhattan.
Policajti sa teraz snažia zistiť, či Carnajevovci mali v New Yorku nejaký kontakt, človeka, s ktorým by bostonský útok mohli "osláviť". Podľa vyšetrovateľov Džochar navštívil New York niekoľkokrát už skôr, naposledy vlani v novembri, kedy sa s priateľmi nechal vyfotografovať na námestí Times Square.
Carnajev si ako privyrábal predajom marihuany
Džochar Carnajev si počas štúdia privyrábal predajom marihuany a "žil si celkom dobre", uviedli pre denník Boston Globe jeho bývalí kolegovia z univerzity.
Džochar mal vždy pri sebe neveľké množstvo marihuany na predaj. Aj v jeho internátnej izbe bolo cítiť pach tejto drogy. Ďalším zdrojom jeho príjmov boli brigády v autodielni, uviedli jeho známi.
Podľa Jasona Rowa, bývalého spolubývajúceho z internátu UMass Dartmouth na bostonskom predmestí Cambridge, Džochar "si žil celkom dobre, aj keď striedmo". Podľa Boston Globe dostával Carnajev od mestskej rady štipendium 2500 dolárov, z čoho čiastočne financoval aj ubytovanie v univerzitnom kampuse, ktoré ročne stojí v priemere 22.000 dolárov.
Denník Boston Herald v uplynulých dňoch napísal, že Džocharov brat Tamerlan bol až do roku 2012 spolu s manželkou prijímateľom sociálnych dávok. Finančnú pomoc od štátu Massachusetts dostávali aj jeho rodičia, ktorí sa medzičasom vrátili do Ruskej federácie.
Rodičia pricestujú do USA
Podľa najnovších informácií však Anzor a Zubejdat Carnajevovci, žijúci momentálne v dagestanskej Machačkale, vo štvrtok pricestujú do USA, kde sa podrobia vyšetrovaniu činu, ktorý minulý týždeň spáchali ich synovia - 26-ročný Tamerlan a 19-ročný Džochar.
Ako dnes informovala televízia ABC News, Zubejdat Carnajevovej v prípade, že vstúpi na územie USA, hrozí zatknutie kvôli obvineniu z krádeže oblečenia za 1600 dolárov, ktorej sa dopustila v októbri 2012 v obchode Lord & Taylor. Na súdne konanie, ktorého termín bol stanovený na 25. októbra, sa nedostavila, za čo jej teraz hrozí zatknutie.
Carnajev bol na zozname FBI
Federálna vláda zaradila meno Tamerlana Carnajeva do zoznamu predpokladaných teroristov 18 mesiacov pred útokom na Bostonský maratón, z ktorého spáchania je podozrivý spolu so svojím mladším bratom Džocharom. Agentúru AP o tom informovali nemenované zdroje v americkej vláde.
Niekoľko dní po tom, ako americké úrady zistili, kto je asi za útokmi v Bostone, sa Washington snaží zistiť, čo sa vlastne stalo, i to, či by sa spojením teraz známych skutočností mohlo zabrániť bombovým útokom, ktoré stáli život troch ľudí a zranili vyše 260 ďalších osôb.
Keďže sa meno Tamerlana Carnajeva sa ocitlo v databáze Ústrednej spravodajskej služby (CIA) pred 18 mesiacmi, povedie to zrejme k vyšetrovaniu na pôde Kongresu, či administratíva Baracka Obama reagovala adekvátne na tipy a varovanie od Ruska, že 26-ročný muž by mohol predstavovať hrozbu pre bezpečnosť štátu.
Nezistili prepojenie na teroristov
Šesť mesiacov pred zaradením Tamerlana Carnajeva na zoznam CIA podnikol podobné kroky - tiež na podnet z Ruska - aj Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Rovnako ako CIA, aj agenti FBI po prešetrovaní a výsluchoch konštatovali, že Carnajev nemá prepojenie na teroristické skupiny.
K podrobnejšiemu sledovaniu Tamerlanových aktivít podľa AP nedošlo aj preto, že prepisy mena Carnajeva z cyriliky do latinky sa v databázach FBI a CIA nezhodovali. K podobnému omylu došlo aj pri jeho registrácii pri vlaňajšej ceste do Ruska, takže jeho priezvisko pohraničnej službe "nevyskočilo" ako podozrivé.
Vyšetrovatelia útokov nedávno uviedli, že bratia, ktorí vyrastali v rodine čečenského pôvodu, sa radikalizovali prostredníctvom džihádistických materiálov na internete. Nenašla sa však nijaká spojitosť medzi nimi a ktoroukoľvek z teroristických skupín.
Džochar Carnajev počas výsluchu uviedol, že jeho 26-ročný brat Tamerlan, ktorý bol pri naháňačke s policajtmi smrteľne zranený, ho na účasť na útoku na Bostonský maratón naviedol len nedávno, uviedli pre AP dva vládne zdroje. K útokom ich motivovali vojny, ktoré Spojené štáty viedli v Afganistane a Iraku a zabíjanie moslimov v týchto krajinách.
Kto je Miša?
Podľa exmanžela jednej zo sestier Carnajevovcov sa Tamerlan o islam a návštevy mešity začal zaujímať až pod vplyvom muža meno Miša. Priatelia a príbuzní ho opisujú ako mohutného holohlavého muža s ryšavou bradou. Šlo údajne o Arména, ktorý konvertoval na islam.
Tamerlanovmu otcovi, Anzorovi Carnajevovi, sa toto priateľstvo nepáčilo, pretože starší syn si nechal poradiť skôr od priateľa než od vlastného otca. Strýko Ruslan Carni uviedol, že "(Miša) doslova ovládol Tamerlanov mozog".
Pod Mišovým vplyvom sa Tamerlan prestal venovať svojej sľubne sa rozvíjajúcej športovej kariére a vzdal sa aj zámeru študovať hudbu, lebo vraj Miša povedal, že "skladať a počúvať hudbu nie je dobré". Novou záľubou sa mu stalo štúdium džihádistických internetových stránok a rôznych sprisahaneckých teórií, vrátane tzv. Protokolu sionských mudrcov.
Americkí kongresmani, ktorých FBI informovala o priebehu vyšetrovania útokov na Bostonský maratón, uviedli, že vo vyšetrovaní prípadu Carnajevovcov je "viac otázok ako odpovedí". Očakáva sa, že poslanci Senátu čoskoro dostanú informáciu o doterajšom priebehu vyšetrovania.
Objavili súčasť diaľkového ovládania
Vyšetrovatelia objavili súčasti diaľkového ovládania, ktoré bolo použité pri aktivovaní rozbušky, informuje AP. Podľa prvých záverov rozbuška bola zostrojená tak, aby sa dala aktivovať z malej vzdialenosti - niekoľko domov či blokov od miesta nastraženia nálože. Našli zatiaľ len jednu z ručných strelných zbraní, ktoré podozriví páchatelia použili pri prestrelke s políciou. Sériové číslo deväťmilimetrovej pištole bolo pritom zoškrabané.
Na lodi odstavenej v jednom z dvorov na bostonskom predmestí Watertown, v ktorej sa skrýval a neskôr vzdal Džochar Carnajev, sa nenašla žiadna zbraň. Predtým pritom polícia informovala, že z lode sa strieľalo. Na otázku, či podozrivý mal na lodi zbraň, náčelník bostonskej polície Ed Davis najnovšie povedal, že "teraz o tom nebudeme hovoriť". Džocharov verejný obhajca túto záležitosť odmietol komentovať.
Džocharov otec o svojom synovi povedal, že "je to skutočný anjel" a rozhodne popiera jeho vinu na útokoch.
Rodičia Carnajevovcov - otec Anzor a matka Zubejdat - by mali čoskoro odcestovať do USA, aby sa v súvislosti s činom svojich synov podrobili vyšetrovaniu. Rodina už skôr oznámila, že Tamerlanovo telo chce previezť do Ruska, kde žijú v republike Dagestan.
Pochovali policajta
Tisíce policajtov sa v stredu prišli rozlúčiť so svojím 27-ročným kolegom Seanom Collierom, ktorý prišiel o život pri minulotýždňovej prestrelke v areáli Massachusettského technologického inštitútu (MIT) na bostonskom predmestí Cambridge.
Collierova smrť bola úvodom bezprecedentnej policajnej naháňačky, počas ktorej bol smrteľne ranený 26-ročný Tamerlan Carnajev, podozrivý z toho, že spolu s mladším bratom Džocharom nastražili a v cieľovej rovinke Bostonského maratónu aktivovali dve nálože. Ich výbuch usmrtil 15. apríla troch ľudí - dvoch Američanov, z toho jedného osemročného chlapca, a čínsku občianku. Zranených bolo vyše 260 ľudí.
Viceprezident USA Joe Biden v príhovore k smútočnému zhromaždeniu uviedol, že "teroristi, ktorí spáchali krutú vraždu v areáli jednej z najlepších univerzít sveta, hodili rukavicu vám všetkým: moslimom, kresťanom, židom, predstaviteľom všetkých rás, ktorí študujete v MIT, vašim duchovným hodnotám a slobodám. Prostredníctvom vás vyzvali na súboj celý svet".
"Vy a vaša intelektuálna kapacita ste ich najväčšou nočnou morou," zdôraznil Biden.
Rozlúčkový obrad, na ktorom sa zúčastnilo vyše 10.000 policajtov, ako aj študenti MIT a obyvatelia mesta, sprevádzali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Na strechách blízkych budov, na ktorých boli americké zástavy spustené na pol žrde, boli ostreľovači.
Rozlúčka sa uskutočnila na štadióne v blízkosti miesta, kde Collier zahynul. Na miesto tragédie ľudia nosia sviečky, hračky, na asfalt píšu slová vďaky. Na svetelných paneloch v autobusoch, ktoré premávajú v univerzitnom areáli, sa striedajú nápisy: "Policajt Sean Collier", "Odpočívaj v pokoji" a "Boston to prežije".
Na rozlúčku priviezli aj Collierovho kolegu, ktorý počas prestrelky s bratmi Carnajevovcami utrpel vážne zranenie. Strela mu zasiahla veľkú žilu v bedrovej oblasti, takže takmer vykrvácal. Na rozlúčku s kolegom ho dopravili na špeciálnom nemocničnom lôžku s prístrojmi, ktoré ho udržiavajú pri živote. Lekári jeho stav hodnotia ako stabilizovaný, ale stále kritický.