Niežeby Slovensko hralo nejakú rolu v kampani, ktorá sa začala na jar 2015. Po primárnych voľbách jednotlivých strán sa v priamom súboji stretli Trump a Clintonová.

ONLINE Clintonová pohorela, novým prezidentom je Trump!

Víťazstvo jedného či druhého však Slovensko ovplyvní sprostredkovane cez ich vzťahy s Európou a s Ruskom. Hillary Clintonová nemá na adresu Moskvy pekné slovo a niet sa ani čomu čudovať – práve ruskí hackeri sú podozriví z ovplyvňovania kampane.

Zato Donald Trump sa viackrát vyjadril pozitívne na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ako však upozorňuje Pavol Drahotský zo Saxo Bank, vzťahy s Ruskom sa môžu po zvolení Trumpa zlepšiť, ale nemusí to byť trvalé.


Sledujte ONLINE spravodajstvo z volieb USA


„V priebehu prezidentského úradovania tohto kandidáta však môžeme očakávať aj obrat. Už doteraz totiž dokázal svoju nepredvídateľnosť a nepremyslené vyhlásenia,“ povedal Drahotský, ktorý pre nás vypracoval aj možné scenáre zmien, ktoré nastanú po voľbách.

Slovensko priamo ovplyvní zmena amerického postoja k NATO, ktorú avizoval Trump. Nepáči sa mu, že európske krajiny dávajú málo peňazí na obranu a vojenskú silu Aliancie ťahajú najmä Američania.

„Môže dôjsť k oslabeniu zväzku medzi krajinami NATO a USA,“ povedal bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Podľa politického analytika Grigorija Mesežnikova by víťazstvo Clintonovej znamenalo, že v základnom smerovaní zahraničnej politiky by sa veľa nezmenilo.

„Myslím si, že pozornosť strednej Európy by sa zvýšila, keďže Hillary Clintonová celkom dobre pozná tento región. Z nášho pohľadu by to bol ten najlepší výsledok. Naopak, Trump je nepredvídateľný ‚narcis‘, ktorý sa ukázal ako nekompetentný práve v otázkach zahraničnej politiky. Má veľmi zjednodušenú predstavu o tom, ako funguje svet. Oslabila by sa tiež pevnosť NATO, keďže Trump už v minulosti zdôrazňoval, že toto spojenie nie je vôbec dôležité. Povedal by som, že v Európe sa víťazstva Trumpa až desia,“ uzavrel Mesežnikov.

Aký vývoj pod voľbách predpovedá Pavol Drahotský zo Saxo Bank?

Čo sa stane po víťazstve Trumpa?

1. Dočasné zlepšenie vzťahov s Ruskom
Trump je známy náklonnosťou k Rusku. Pre jeho nepredvídateľnosť a nepremyslené vyhlásenia je však možné, že do dvoch rokov sa vzťahy s Moskvou opäť zhoršia.

2. Cena ropy vyletí nahor
Trumpove  kroky proti moslimom (ohlásený zákaz vstupu do USA, atď.) môžu viesť k nárastu napätia na Blízkom východe a k rastu cien ropy.

3. Posun doprava
Trumpovo víťazstvo posilní nacionalizmus a americká politika sa posunie doprava. Môže to viesť k uplatneniu obchodných bariér a obratu americkej zahraničnej politiky smerom dovnútra. Vo svete to uvoľní pole pre veľkých hráčov Rusko a Čínu.

4. Koniec času dvoch strán
Americkú politiku dlhodobo ovládajú dve strany – demokrati a republikáni. Čoraz viac voličov však odmieta obe. Najmä Republikánskej strane hrozí pre Trumpa rozkol.

5. Odíde Taliansko z EÚ?
Víťazstvo Trumpa posilní protivládne nálady a v referende o reforme ústavy 4. decembra môže viesť k pádu vlády talianskeho premiéra Mattea Renziho.

6. Mayová a Merkelová nebudú kamarátky
Trump je majstrom rozkolov. Podporoval brexit a po jeho víťazstve asi nebude sprostredkovateľom zmierenia medzi Britániou a Nemeckom.

7. Šéfka centrálnej banky skončí
Trump dlhodobo kritizuje guvernérku centrálnej banky (FED) Janet Yellenovú. Je pravdepodobné, že bude chcieť obmedziť kompetencie FED-u.

Čo sa očakávalo, keby zvíťazila Clintonová?

1. Vojna

Clintonová podporovala inváziu v Iraku i angažovanie v Líbyi a Sýrii. Je v spore s Ruskom. Po jej víťazstve sú ďalšie konflikty pravdepodobné.

2. Vzostup Wall Street
Akciové trhy by víťazstvo Clintonovej potešilo, znamenalo by pokračovanie zabehnutých obchodných noriem vo svete.

3. Rast bánk
Výhra Clintonovej spôsobí rast akcií veľkých amerických bánk, pretože Hillary predstavuje pokračovanie súčasného stavu.

4. Farmaceutické firmy klesnú
Na rozdiel od finančného sektora čaká farmaceutický priemysel skôr pokles. Špekuluje sa totiž, že Clintonová bude upravovať vysoké ceny liekov.

5. Ropný priemysel
Ropní magnáti tradične podporujú republikánskych kandidátov. Teraz je to naopak. USA majú v pláne vybudovať ropovod z Kataru do Európy, to však nie je možné, kým je v Sýrii pri moci Asadov režim.

6. Voľný obchod
Clintonová bola v minulosti zástancom multilaterálnych obchodných dohôd. Z uniknutých vyjadrení sa zdá, že dôraz kladie na spoluprácu s Južnou Amerikou pred Európou a zvyškom sveta.

7. Revolta
Voľby natoľko polarizovali Ameriku, že víťazstvo Clintonovej a neochota Trumpa uznať ho, môže viesť k hlbším rozkolom.