Slávny argentínsky futbalista Diego Maradona bol pred svojou smrťou niekoľko hodín v agónii a jeho srdce vážilo „takmer dvakrát toľko“ ako obvykle. Povedal to jeden z lekárov, ktorí vykonávali jeho pitvu. V Buenos Aires prebieha súdny proces so zdravotníkmi obvinenými z nedbanlivosti ohľadom smrti bývalého majstra sveta.
O výsledkoch pitvy informoval súdny lekár Mauricio Cassinelli, ktorý obhliadal Maradonovo telo v jeho dome blízko mesta Tigre severne od Buenos Aires, kde futbalista 25. novembra 2020 vo veku 60 rokov zomrel. Ako uvádza denník Bild, majster sveta z roku 1986 zomieral dvanásť hodín. Počas tejto doby sa mu nahromadila tekutina v bruchu aj v pľúcach, uviedli dvaja súdni patológovia, ktorí vtedy vykonávali pitvu.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Príčinou smrti ikony svetového futbalu bol podľa miestnych médií akútny pľúcny edém v dôsledku srdcového zlyhania. "Celé srdce bolo pokryté tukom a krvnými zrazeninami, čo svedčí o agónii,“ povedal na súde patológ. Počas procesu v súdnej sieni premietli zábery z pitvy, po ktorých zo sály odišla futbalistova dcéra Jana. Cassinelli na súde podľa argentínskeho denníka La Nacion povedal, že Maradonova smrť nebola ani náhla, ani nečakaná. Jeho srdce vážilo dvakrát toľko ako u normálneho človeka. Na súde stáli neurochirurg, psychiater, psychológ, lekári i zdravotné sestry, ktorí sa o Maradone starali počas rekonvalescencie. Čelí obžalobe, že mu neposkytli adekvátnu lekársku starostlivosť, čo údajne viedlo k jeho smrti.
Podľa agenrúry Reuters niekoľko svedkov vypovedalo, že si všimli, že brucho a tvár bývalého hráča Barcelony či Neapola sú nadmerne opuchnuté. Pitva údajne nepreukázala v Maradonovej krvi alkohol ani toxíny. Tri týždne pred smrťou sa kapitán majstrov sveta z roku 1986 a jeden z najlepších futbalistov histórie podrobil operácii kvôli krvácaniu do mozgu. Očakáva sa, že súdne konanie potrvá minimálne do polovice júla, povolaných bolo celkom 192 svedkov.
Pár slov o Maradonovi
Diego Armando Maradona (* 30. október 1960, Lanús, Argentína – † 25. november 2020, Tigre, Argentína) bol argentínsky futbalista. Mnohými je považovaný za jedného z najlepších a najtalentovanejších svetových hráčov všetkých čias. Na oficiálnych stránkach FIFA bol zvolený s 93,6% za hráča storočia. S národným mužstvom Argentíny zvíťazil vo finále majstrovstiev sveta v roku 1986 v Mexiku a bol druhý na majstrovstvách sveta v roku 1990 v Taliansku. Maradonova veľká reprezentačná chvíľa prišla na MS 1986 v Mexiku, kde ako kapitán viedol Argentínu až k víťazstvu. Bol dynamickým a dominantným hráčom turnaja. Jeho legenda vzrástla obzvlášť po strelení dvoch gólov vo štvrťfinálovom zápase proti Anglicku. Tento zápas sa hral v 4 roky po Vojne o Falklandy, takže napätie medzi oboma národmi bolo o to silnejšie. Opakovaný záber prvého Maradonovho gólu ukázal, že ho dosiahol "božou rukou", no gól napriek tomu platil.