Reklama

Mrazivé spovede z Hirošimy po výbuchu: Zemiaky sa uvarili v zemi a čo bomba spravila s ľuďmi

Pred 75 rokmi, 6. augusta 1945, zhodili Američania na japonské mesto Hirošima jadrovú bombu. O tri dni neskôr postihol rovnaký osud aj Nagasaki.

Zdroj: Wikimedia

Reklama

V časopise New Yorker vyšiel v roku 1945 článok, ktorý je označovaný za jeden z najdôležitejších v 20. storočí. Reportáž novinára Johna Herseyho o jadrovom výbuchu v japonskej Hirošima obletela svet: vyšla knižne, čítali ju v rádiách, americké deti sa ju v školách povinne učili.

Médiá v USA, samozrejme, o zhodení bomby „Little Boy“ 6. augusta 1945 informovali. Vyšli však len fotky zničeného mesta, veľmi podobné záberom z dobytia nacistického Berlína. Až po Herseyho reportáži sa verejnosť dokázala stotožniť s krutým, neľudským osudom obyvateľov Hirošimy. Z desivých opisov preživších, ktoré slúžia ako rekonštrukcia udalostí bezprostredne po výbuchu, behá mráz po chrbte dodnes.

V prvých sekundách ľuďom padali na hlavu trosky domov. Ulice boli zahalené dymom a vzduch bol plný popola, ktorý neskôr vystriedali obrovské dažďové kvapky. Na cestách ležali pokrútené bicykle, obhorené vraky a popadané stĺpy. Sila explózie posunula náhrobky, prevrhla vlaky a zdvihla vozovku na moste. Ruinami sa potácali tisíce zranených, krvácajúcich či znetvorených. Každý druhý zvracal. Z tvárí a rúk im visela koža. Žobrali o vodu alebo aspoň čajové listy.

Archívne VIDEO zhodenia bomby na Hirošimu:

Vetvy na stromoch zuhoľnateli a dyne na záhradkách sa na mieste upiekli, rovnako ako zemiaky v zemi. Do nemocnice Červeného kríža so 600-lôžkami sa privalilo 10-tisíc umierajúcich. Ženy prestali menštruovať, muži zostali neplodní. Vojakom, ktorý explóziu sledovali, zostali len prázdne očné jamky, napísal v roku 1946 Hersey.

Pozrite si aj: