Reklama

Čo sa dialo na internete po atentáte na Fica? Tieto odhalenia zrejme nikoho nepotešia

Reklama

Atentát na Roberta Fica, ku ktorému došlo 15. mája v Handlovej počas výjazdového rokovania vlády, odsúdili všetci politici aj verejne známe osobnosti. To, čo sa dialo po ohavnom čine na internete, je však poriadne zarážajúce.

Ako informuje český portál Blesk.cz, krátko po atentáte sa internetom začali šíriť nepravdivé a zavádzajúce dezinformácie, konšpirácie či hoaxy. Jednou z nich bolo aj tvrdenie, že manželka páchateľa má byť ukrajinskej národnosti, ďalšia zas hovorila o spojení strelca so šéfom opozície Michalom Šimečkom.

Podľa informácií anonymnej výskumnej skupiny Antibot4Navalny má za časťou konšpirácií a výmyslov stáť Rusko. Ako uviedla na sociálnej sieti X, príspevky šíriace nepravdivé informácie boli súčasťou kampane s názvom Doppelganger, ktorá bola rozbehnutá od roku 2022. Účty koordinované z Ruska majú pritom za úlohu šíriť na internete správy dehonestujúce Ukrajinu.

Aj v prípade atentátu na premiéra Slovenska sa preto snažili zapojiť do emócie burcujúceho incidentu práve Ukrajinu. Dezinformáciu pritom prebral okrem iných aj ruský bloger Michail Zvinčuk, ktorého sleduje vyše milióna odberateľov. Nepresné informácie zdieľal dokonca aj maďarský premiér Viktor Orbán, keď si v prípade strelca pomýlil slová "levický" a "ľavicový".

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Osud muža, ktorý strieľal na Fica, je spečatený: Obvinnený Juraj C. putuje do väzby
    Zdroj: Karol Farkaš

    Okrem dezinformácií však na internete bezprostredne po atentáte zaznamenali aj obrovský nárast nenávistných prejavov a hejtu. Ako uvádza startup Elv.ai, miera online toxicity sa po útoku zvýšila až o 60 percent. Slovenským internetovým diskusiám a statusom vládli často nenávistné a agresívne prejavy, ktoré predstavovali 21 percent komentárov ihneď po atentáte. V Česku to bolo 13,6 percenta.

    „Vypozorovali sme, že počas volieb a športových udalostí sa miera toxicity príspevkov výrazne zvyšuje. Útok na premiéra Fica však zvýšil mieru nenávisti na sociálnych sieťach na úroveň, ktorú sme doposiaľ nevideli,“ napísal riaditeľ startupu Jakub Šuster, ktorý tak hovorí o alarmujúcich číslach.

    Zdroj: RADOVAN STOKLASA

    „Vypozorovali sme, že počas volieb a športových udalostí sa miera toxicity príspevkov výrazne zvyšuje. Útok na premiéra Fica však zvýšil mieru nenávisti na sociálnych sieťach na úroveň, ktorú sme doposiaľ nevideli,“ napísal riaditeľ startupu Jakub Šuster, ktorý tak hovorí o alarmujúcich číslach.

    V Európe pritom od februára platí Akt o digitálnych službách (DSA), ktorý má za cieľ obmedziť šírenie dezinformácií a toxicity v komentároch. Problémom však ostáva fakt, že dezinformácia či toxický komentár nemajú presne definovaný obsah. Firmy, ktoré majú v rukách zodpovednosť, si tak môžu pomerne voľne vyložiť, ktorý príspevok takýmito prívlastkami označiť.

    Európska komisia už technologickým firmám odkázala, že celú situáciu pozorne sleduje. V prípade ignorovania novej smernice je pripravená ukladať sankcie, vysoké pokuty a nápravné opatrenia. Európska komisia dokonca poslala veľkým technologickým firmám list so slovami, aby si na šírenie dezinformácií o atentáte na Fica dali veľký pozor. Komisia očakáva, že práve hrozba finančných pokút by mohla v online priestore priniesť želané výsledky.

    Prečítajte si tiež: