Česi si robia žarty z ministerstva vnútra: Namiesto priemeru chyby sčítali
30. 11. 2012, 1:00

Zdroj: profimedia.sk
Česi sa bavia na účet svojho ministerstva vnútra. To pri overovaní podpisov prezidentských kandidátov spravilo až komický omyl.
To je Kocúrkovo! Úradníci, ktorí v Česku overovali podpisy zozbierané kandidátmi na prezidenta, neurobili priemer z dvoch kontrolných vzoriek, ale percentá z nich sčítali. Absurdná situácia sa stala v Česku terčom množstva vtipov.
Túto metódu pomenovali Henychova, podľa riaditeľa odboru ministerstva vnútra zodpovedného za registráciu prezidentských kandidátov. Podľa Henychovej metódy je napríklad ráno sedem stupňov, popoludní trinásť stupňov a výsledkom je priemerná denná teplota 20 stupňov.
Do Václava Henycha sa triafajú aj českí komentátori. Podľa nich zrejme chýbal v škole, keď sa preberali percentá. A spolu s ním chýbal asi aj minister vnútra Jan Kubice, ktorý jeho postup obhajuje.
Jan Kubice: Aj minister vnútra sa stal terčom vtipov.
Foto: archív
Henych čelil kritike aj na vláde, kde bol svoj postup vysvetľovať. Zazneli tam výhrady, že to vrhá veľmi zlé svetlo na celú štátnu správu. Henych sa háji tým, že postupoval podľa výkladu zákona, ktorý vopred pripravil a nikto proti nemu vtedy neprotestoval.
Situáciu má teraz v rukách Najvyšší správny súd, ktorý sa zaoberá podnetmi od vyradených kandidátov – Tomia Okamuru, Jany Bobošíkovej a Vladimíra Dlouhého.
Súd by mal rozhodnúť do 13. decembra. Ak by niektorý z kandidátov neuspel, môže sa ešte obrátiť na Ústavný súd a ten by mohol voľbu prezidenta odsunúť na neurčito.
Henychova metóda
Ministerstvo pri každom kandidátovi preverovalo dve vzorky. Každú tvorilo 8 500 podpisov náhodne vybraných počítačom. Percentá z chybných vzoriek potom sčítali a výsledok odrátali od celkového počtu podpisov.
Ak mal napríklad kandidát 55-tisíc hlasov a v prvej vzorke mal 4 percentá chybných podpisov a v druhej vzorke 6 percent nesprávnych podpisov, odrátali mu 10 percent z celkového počtu. Mal teda menej ako 50-tisíc podpisov potrebných na schválenie kandidatúry.
Základná logika však hovorí, že z dvoch vzoriek mu mali spraviť priemer, ktorý by bol v tomto prípade 5 percent chybných podpisov. Tak by mu zostalo viac ako 50-tisíc podpisov.