Česi pod drobnohľadom? U našich susedov navrhujú štátne sledovanie internetu
15. 3. 2025, 13:20

Zdroj: Profimedia
České ministerstvá prišli s návrhom sledovať, aké stránky občania navštevujú. Odtiaľ je to už len krôčik k úplnému špehovaniu občanov, mienia odborníci na súkromie.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
U našich západných susedov prišli tamojší zákonodarcovia s kontroverzným nápadom. České ministerstvo vnútra, spoločne s rezortom obchodu a priemyslu navrhujú, aby poskytovatelia pripojenia na sieť zaznamenávali, aké stránky občania navštevujú.
Ako informuje český portál iDnes, návrh vyhlášky sa týka zákona číslo 357/2012, ktorý upravuje pravidlá uchovávania takzvaných lokalizačných údajov zo strany telefónnych operátorov a poskytovateľov internetu.
Čo by navrhované zmeny znamenali pre portál bližšie popisuje advokát Jiří Kalíšek, ktorý sa špecializuje na informačné právo. Vysvetľuje, že ide o sporné nariadenie, ktoré v zásade vyžaduje, aby vás poskytovatelia telefónnych a sieťových služieb stále sledovali počas používania ich produktov.
Zmeny v zbere údajov
Musia byť schopní určiť vašu polohu i čas, kedy ste sa niekde nachádzali. Niektoré z týchto informácií môžu následne poskytnúť vyšetrovateľom alebo špecifickým tretím stranám.
Dnes sa tak v Česku zbierajú takzvané identifikátory telefónneho pripojenia, ku ktorým sa ešte pridáva adresa IP a adresa portu, cez ktorý sa daná osoba pripojila. Nerozlišuje sa, či išlo o pevné alebo mobilné pripojenie.
„To, čo ministerstvo chce, je, aby sa k onom monitoringom pridala ešte adresa IP,“ vysvetľuje Kalíšek. Inak povedané, poskytovatelia sieťových a dátových služieb by mali zaznamenávať nielen to, odkiaľ sa občan pripojil, ale aj kam sa pripojil.
To je podľa Kalíška len krôčik od toho, aby bolo možné sledovať celkovú a úplnú činnosť občanov na internete. To považuje za zásadný zásah do súkromia obyvateľov štátu, ak by daný návrh bol schválený.
Falošný argument
„Opäť sa vraciame k argumentu, že kto nič nerobí, nemá sa čoho báť. Druhý argument je, že geopolitická situácia vyžaduje uprednostniť bezpečnosť pred súkromím. Po prvé je to falošná dilema a po druhé roztáčajúca sa špirála. Čo bude ďalej na rade, čo budeme musieť sledovať z hľadiska bezpečnosti?“ pýta sa advokát.
Ministerstvo vnútra naopak tvrdí, že ich návrh má posilniť súkromie občanov. Podľa rezortu bude polícia vďaka novým zmenám lepšie cieliť vyšetrovanie a nenaruší tak súkromie tých občanov, ktorých sa vyšetrovanie nedotýka.
Zatiaľ či však Česi môžu podľa všetkého vydýchnuť. Premiér Petr Fiala vyhlásil, že za jeho vlády tento návrh neprejde. Odborníci však varujú, že pokusov o ukrajovanie práv občanov na súkromie bude zrejme len pribúdať.