Separatisti ďalej uviedli, že Azerbajdžan v Karabachu nasadil delostrelectvo, rakety, bojové lietadlá i útočné drony. Boje podľa nich prebiehajú pozdĺž "celej" kontaktnej línie.

Na videosnímke dym stúpa nad oblasťou, kde sa podľa Azerbajdžanu nachádzajú pozície arménskych síl v regióne Náhorný Karabach.
Zdroj: TASR

"Máme 80 zranených... medzi ktorými je podľa prvých údajov 15 civilistov. Žiaľ, zaznamenaných je aj päť úmrtí," uvádza sa na spravodajskom portáli separatistov s tým, že v tomto údaji sú zahrnuté aj ženy, starší ľudia a deti.

Azerbajdžan predtým informoval o prvej civilnej obeti na strane Baku. Následkom útoku arménskych separatistov podľa neho zahynul stavebný robotník v meste Šuša, ktorého zasiahla črepina.

Azerbajdžan ako dôvod pre svoju najnovšiu vojenskú operáciu uviedol "systematické" ostreľovanie z pozícií jednotiek podporovaných Arménskom a obvinil ich z vyzvedačstva a tiež opevňovania obranných pozícií.
Zdroj: X/@HikmetHajiyev

Deklarovaným cieľom "protiteroristickej" operácie Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu je "obnovenie ústavného poriadku". Azerbajdžan predtým obvinil Arménsko a separatistov v Karabachu zo zosnovania teroristických útokov. Rokovania o ukončení operácie podmienil kapituláciou arménskych separatistov.

Boje v Náhornom Karabachu si podľa Arménov už vyžiadali civilné obete.
Zdroj: X/@Gegham_Artsakh

V blízkosti ruského veľvyslanectva v arménskom hlavnom meste Jerevan sa v utorok konala demonštrácia, ktorej účastníci vyzývali na odstúpenie arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana. Ten predtým odsúdil výzvy na "prevrat" v krajine.

Na archívnej snímke z 9. mája 2023 predseda arménskej vlády Nikol Pašinjan.
Zdroj: Gavriil Grigorov

Na jerevanskom Námestí republiky pred úradom premiéra sa zhromaždili stovky protestujúcich, ktorí odsúdili spôsob, akým Pašinjan rieši krízu v Karabachu, uviedol reportér agentúry AFP. Demonštranti skandovali heslá ako "Nikol zradca" či "Nikol, odstúp".