Reklama

Biden zriadil novú komisiu: V pláne má reformu Najvyššieho súdu USA!

KK69 Washington - Na archívnej snímke z 8. apríla 2021 americkŕe prezident Joe Biden hovorí vo Washingone. Americký prezident Joe Biden požiadal Kongres o výrazné zvýšenie výdavkov na boj proti zmene podnebia, násiliu so zbraňami a na podporu vzdelávania v rámci návrhu svojho prvého rozpočtu, ktorý predstavuje ostrý odklon od politiky jeho predchodcu Donalda Trumpa. Rozpočet vo výške 1,5 bilióna USD (1,26 bilióna eur) počíta s miliardovými investíciami do verejnej dopravy a životného prostredia,

Zdroj: Andrew Harnik

Reklama

Americký prezident Joe Biden v piatok podpísal výkonné nariadenie, ktorým zriadil komisiu odborníkov na posúdenie možností reformy Najvyššieho súdu Spojených štátov.

Preverovať sa má okrem iného otázka prípadného zvýšenia počtu sudcov či obmedzenie dĺžky ich funkčného obdobia. 

Členovia novovzniknutej 30-člennej komisie, medzi ktorými sú experti na právo a justíciu či bývalí sudcovia, majú konečnú správu predložiť do pol roka po prvom zasadnutí.

Deväť sudcov Najvyššieho súdu je volených na doživotné funkčné obdobie a ich výber je v USA predmetom tvrdého politického boja medzi demokratmi a republikánmi. Po tom, čo exprezident USA Donald Trump a jeho Republikánska strana v Senáte presadili na posty Najvyššieho súdu troch sudcov, patrí šesť z deviatich sudcov ku konzervatívcom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Joe Biden s manželkou sa prihovorili k Američanom na Veľkú noc

    Vznik komisie Washington ohlásil pol roka po tom, čo bola vo funkcii sudkyne Najvyššieho súdu potvrdená konzervatívna sudkyňa Amy Coneyová Barrettová. Jej nomináciu Trump presadil po tom, čo zomrela liberálna sudkyňa Ruth Baderová Ginsburgová. Trump tlačil na to, aby bola nová sudkyňa vymenované ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

    Demokrati volali po reforme zloženia Najvyššieho súdu už počas predvolebnej kampane. Diskutovalo sa napríklad o obmedzení funkčného obdobia sudcov, aby mohol každý prezident nominovať približne rovnaký počet sudcov. Spomínalo sa tiež možné rozšírenie súdu príchodom ďalších sudcov.

    Poprední republikáni vrátane Mitcha McConnella, lídra republikánskej menšiny v Senáte, takúto reformu Najvyššieho súdu striktne odmietajú.

    Prečítajte si: