Belgický súd obvinil 4 osoby z korupcie v europarlamente: Prípad sa má týkať známej spoločnosti
18. 3. 2025, 20:43

Zdroj: Getty/roibu
Belgický sudca v utorok na podnet prokuratúry obvinil štyri osoby z korupcie a členstva v zločineckej organizácii a jednu z prania špinavých peňazí, oznámila prokuratúra.
Obžalovanú päticu zadržali ešte minulý týždeň v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z korupcie v Európskom parlamente, ktoré sa týkajú čínskeho technologického koncernu Huawei. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Štyri zadržané obvinené osoby sudca ponechal vo vyšetrovacej väzbe. Piatu nariadil podmienečne prepustiť a budú ju stíhať na slobode. Belgické úrady v pondelok podľa prokuratúry vykonali ďalšie prehliadky v kanceláriách v Európskom parlamente.
Nadviazali tak na na minulotýždňové razie na dvoch desiatkach miest v Bruseli, Valónsku a Flámsku, ale aj v Portugalsku. Podľa belgických médií sa prípad týka čínskej spoločnosti Huawei. Vyšetrovatelia sa údajne zamerali na približne 15 súčasných alebo bývalých poslancov EP.
Huawei v reakcii uviedol, že berie podozrenia vážne a voči korupcii a iným priestupkom uplatňuje politiku "nulovej tolerancie". Magazín Politico už v roku 2023 informoval, že belgická tajná služba preveruje tamojšie pôsobenie Huawei.
Zdroj: TASR/AP
Obžalovanú päticu zadržali ešte minulý týždeň v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z korupcie v Európskom parlamente, ktoré sa týkajú čínskeho technologického koncernu Huawei. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. (Ilustračné foto)
Vypočúvala údajne bývalých zamestnancov čínskej firmy ohľadne lobingu v prostredí inštitúcií EÚ. Belgická tajná služba sa podľa Politica zaujímala o možné využívanie neštátnych aktérov, ako napríklad lobistov Huawei v Bruseli, na presadzovanie štátnych záujmov Číny v Európe.
Politico minulý týždeň citovalo jedného z bývalých lobistov Huawei v Európe, podľa ktorého boli pod veľkým tlakom dostať sa k poslancom, a to predovšetkým americkým kongresmanom. "Bolo veľmi ťažké stretávať sa s oficiálnymi predstaviteľmi, keďže Huawei bol persona non grata," dodal bývalý lobista.
Európskym parlamentom prednedávnom otriasol aj zatiaľ neuzavretý škandál Qatargate. Podľa vyšetrovateľov niektoré arabské štáty podplácali poslancov EP a ďalších predstaviteľov tejto inštitúcie, aby presadzovali ich záujmy.