Reklama

Ashtonová: Janukovyč chce spolupracovať s Európskou úniou

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč (v%lavo) a ministerka zahraničných vecí Európskej únie Catherine Ashtonová (vpravo) sa stretli v Kyjeve.

Zdroj: TASR

Reklama

Ministerka zahraničných vecí Európskej únie Cathetrine Ashtonová sa v Kyjeve stretla s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom. Po rozhovoroch s ním tvrdí, že Janukovyč „má v úmysle podpísať asociačnú dohodu“.

Ministerka zahraničných vecí Európskej únie Catherine Ashtonová sa v stredu stretla s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom.

„Janukovyč má v úmysle podpísať obchodnú a asociačnú dohodu s Európskou úniou, objasnil mi to,“ povedala Ashtonová médiám.

S ukrajinským prezidentom sa stretla v Kyjeve. Podpredseda ukrajinskej vlády Serhij Arbuzov pre média tiež povedal, že Ukrajina čoskoro podpíše s Európskou úniou asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode.

Dohoda im pomôže z problémov

Podľa Ashtonovej je jasné, že krátkodobé ekonomické a finančné problémy, ktorým Ukrajina čelí, možno zmierniť podpísaním asociačnej dohody, keďže jej to prinesie potrebné nové investície z krajín EÚ, informovala agentúra AP.

Keď Janukovyč minulý mesiac na poslednú chvíľu odmietol podpísanie dohody s EÚ, signalizoval, že má záujem o bližšie vzťahy tiež s Ruskom.

Janukovyč už skôr naznačil, že dohoda s Európskou úniou je možná, avšak za lepších podmienok.

Ukrajinský prezident sa usiluje o získanie záchranného úveru od Medzinárodného menového fondu, ktorý by mal predísť možnému štátnemu bankrotu. Preto sa Janukovyč bojí prípadných obchodných sporov s Ruskom, ktoré by mohli spôsobiť prevrat ukrajinského hospodárstva.

Európska komisia v stredu odmietla požiadavku Ukrajiny, aby im Únia poskytla balík pomoci objemu 20 miliárd eur výmenou za podpis asociačnej dohody.

„Nebudeme sa hrať s číslami,“ povedal podľa agentúry AFP hovorca Európskej komisie Olivier Bailly s tým, že prosperita Ukrajiny nemôže byť predmetom dohadovania sa.

Putin: Ukrajine nič nevnucujeme

„Ukrajina je stále vítaná v colnej únii, ktorú zakladá Rusko, nie je však povinná k nej pristúpiť,“ povedal vo štvrtok ruský prezident Vladimír Putin.

„Ukrajina tak dosiahne politické riešenie krízy,“dodal.

Ukrajina je stále vítaná v colnej únii, ktorú zakladá Rusko, nie je však povinná k nej pristúpiť. Vo štvrtok vo svojom výročnom prejave k národu to povedal ruský prezident Vladimir Putin, ktorý zároveň vyjadril presvedčenie, že Ukrajina dosiahne politické riešenie súčasnej krízy.

Čítajte viac:

Ruský líder zdôraznil, že jeho krajina sa nesnaží stať superveľmocou, ani sa nesnaží získať nadvládu na postsovietskym regiónom.

"Nikomu nič nevnucujeme, ale ak sa chcú naši ukrajinskí priatelia pridať k colnej únii, sme pripravení pokračovať v expertných rokovaniach," vyhlásil Putin.

Colná únia má byť o rovnoprávnosti

Členmi Eurázijskej ekonomickej únie sú okrem Ruska Kazachstan a Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko sa do únie chystajú vstúpiť.

"Náš integračný proces je založený na rovnoprávnosti a skutočných ekonomických záujmoch," hovorí Putin.

Ukrajina sa momentálne zmieta v politickej kríze vyvolanej rozhodnutím vlády nepodpísať kľúčové dohody s EÚ.

Tento krok viedol k masovým demonštráciám za odstúpenie vlády, ktoré trvajú už tretí týždeň. Okrem priblíženia sa k EÚ Ukrajina zvažuje aj vstup do colnej únie s Ruskom.