Konečne sa dočkali aj rodiny 33 zavalených baníkov. So svojimi blízkymi sa totiž mohli konečne aspoň cez videotelefón porozprávať. A naplno už bežia aj stroje, ktoré pre nich hĺbia záchrannú šachtu.
Dlhé čakanie a potom len jedna minúta na hovor. Baníci zatiaľ posielali na zemský povrch zo zavalenej bane len listy a tiež túžobne čakali na listy od svojich blízkych.
Meno po otcovi
„Sotva som mu stihla skočiť do reči, tak rýchlo rozprával,“ smiala sa šťastná Carola Narvaez. Psychológovia rodinám baníkov radili, aby sa rozprávali o niečom pozitívnom. Napriek tomu však nechýbali emócie. „O mňa sa neboj, som v poriadku. Ty sa opatruj a ochraňuj naše dieťa,“ povedal svojej manželke Ariel Rochas. Jeho Elizabeth je totiž v pokročilom štádiu tehotenstva a on sa stane po prvýkrát otcom v čase, keď bude v bani. „Bude sa volať Carolina Elisabeth Ariela, aby mala meno aj po otcovi,“ vravela po krátkom videotelefonáte s manželom tehotná Elizabeth.
Arielov kolega Esteban Rojach pre zmenu potvrdil, čo už svojej milej napísal. „Drahá, vezmeme sa v kostole,“ zopakoval svoje rozhodnutie Ariel. „Spolu sme od roku 1985, ale na svadbu v kostole neboli peniaze,“ povedala pre čilské médiá Yesica. „Ale šaty pôjdeme vyberať spolu,“ dodala manželka zavaleného baníka.
Budú makať
Nad baňou sa začali prípravné práce na hĺbenie záchrannej šachty. A súčasne budú pracovať dva stroje. Mašina Strata 950 bola od začiatku prvou alternatívou, no má svoje nevýhody. Jej hĺbením bude do bane padať mnoho odpadu.
Uväznení baníci by tak mali odpratať až štyri tony horniny. „Rozdelia sa do skupín a v zmenách budú pracovať celých 24 hodín,“ informoval o záchrannom postupe minister banského priemyslu Laurence Goldborne. Popritom však začne pracovať aj stroj Schramm T-130, ktorý dokáže rozšíriť jednu z už funkčných zásobovacích šácht a navyše bez zhadzovania odpadu do bane. Ak by fungoval podľa plánu, môže vytvoriť tunel s priemerom 75 centimetrov asi za mesiac.
Problémy s alkoholom
Zavalení baníci síce rodinám potvrdili, že sú v poriadku, no mnohým chýba alkohol a tabak. „Do bane si bežne nosili pálenku, aby mali viac odvahy. Ale pili najmä doma po práci,“ vysvetľoval minister zdravotníctva Jaime Mańalich. No teraz sú baníci už takmer mesiac bez kvapky alkoholu a nemajú ani žiadne cigarety. Prezidenta síce požiadali o víno, keďže o necelý mesiac bude Čile oslavovať 200 rokov od vyhlásenia samostatnosti. No záchranári nechcú do bane poslať žiaden alkohol a ani cigarety.
'; flvPlayerCode+= ' '; flvPlayerCode+= ' '; flvPlayerCode+= '