Fernandéz uviedol, že jeho vláda pracuje na posledných detailoch návrhu zákona, ktorý čoskoro predloží Kongresu.

"Dokončujeme to," vyhlásil Fernandéz po tom, ako argentínske ulice zaplavili demonštranti, ktorí stredo-ľavicového prezidenta žiadali, aby sa opätovne verejne zaviazal k splneniu sľubu spred prezidentských volieb.

"Nechcem, aby táto téma vyvolala ďalšie spory medzi Argentíncami. Rešpektujeme všetkých. Nechcem tým vyvolať ďalšiu debatu," dodal.

Argentínska spoločnosť je v téme potratov veľmi rozdelená. Po niekoľkoročných protestoch začal Kongres v roku 2018 za vlády prezidenta Mauricia Macriho historické rokovanie o legalizácii potratov, počas ktorého snemovňa poslancov návrh zákona schválila a senát ho následne zamietol.

Fernandéz sľúbil, že v marci predstaví nový návrh zákona o legalizácii potratov, no ten bol pozastavený z dôvodu lockdownu, ktorý krajina vyhlásila pre pandémiu nového koronavírusu.

"Zatiaľ čo sa toto všetko odohrávalo, potraty sa v krajine robili naďalej, pričom počas (takýchto) tajných potratov sa zranilo alebo prišlo o život mnoho žien,"uviedol Fernandéz.

Hoci bol téme legalizácie potratov vo svojej kampani odovzdaný, pre tých, ktorí jeho rozhodnutie nepodporujú, zdôraznil, že 

Interrupcie sú v Argentíne zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo predstavuje hrozbu pre život alebo zdravie matky alebo ak je dôsledkom zakázaného konania ako znásilnenie.