Viac FOTO nájdte TU!

Podľa expertov z výskumnej univerzity University of Florida je podľa novej štúdie pravdepodobnosť, že pacienti, ktorí prekonali ťažký alebo dlhý covid, môžu do roka od nákazy zomrieť. „Ľudia, ktorí prežijú covid s ťažkým priebehom, majú 2,5-krát väčšiu pravdepodobnosť, že do 12 mesiacov od nákazy zomrú,“ uvádzajú experti vo svojej štúdii zverejnenej na webe frontiersin.org. Podľa nich ide hlavne o tých, ktorí navyše trpia tzv. dlhým covidom, teda stretávajú sa s dlhodobými symptómami. Špecialisti z UF pracovali s lekárskymi záznamami viac ako 13-tisíc pacientov, ktorých vedci sledovali v priebehu 12 mesiacov. Sledovali úmrtnosť respondentov, ktorí už prekonali COVID-19, a tých, ktorí infekciu nemali.

Zdroj: Roland Weihrauch

Medzi pacientmi vo veku 65 rokov a staršími bolo pozorované výrazne zvýšené riziko úmrtia medzi pacientmi s ťažkým ochorením COVID-19 a bez ochorenia COVID-19. Medzi pacientmi mladšími ako 65 rokov bolo pozorované väčšie významne zvýšené riziko úmrtia medzi závažným ochorením COVID-19 a žiadnym ochorením COVID-19. „Naša štúdia indikuje, že existuje značné nebezpečenstvo úmrtia zapríčineného zatiaľ nerozpoznanými komplikáciami spojenými s covidom. Vakcinácia môže pred takýmito typmi komplikácií ochrániť,“ uviedli vedci.

Zdroj: Shutterstock

"Primárnym výsledkom skúmaným v tejto štúdii bola 365-dňová miera úmrtnosti zo všetkých príčin. Údaje o úmrtnosti pochádzali z údajov EHR a indexu úmrtia sociálneho zabezpečenia (SSDI), čo umožňuje posúdiť úmrtia, ku ktorým došlo mimo systému zdravotnej starostlivosti UF. Keď boli medzi EHR a SSDI pozorované konfliktné dátumy smrti, použil sa dátum zaznamenaný v zdravotnom zázname pacienta. Pacienti, ktorí zomreli v rámci 365-dňového sledovania, boli cenzurovaní v deň ich zaznamenanej smrti. Z analýzy boli vylúčení pacienti, ktorí zomreli počas prvých 30 dní od ich základného testu na COVID-19, ako aj pacienti, ktorých stav úmrtnosti nebol známy," uvádza sa v zverejnenej štúdii. "Cieľové stavy skúmané ako kardiovaskulárne výsledky boli infarkt myokardu, srdcové zlyhanie a mozgová príhoda. Dýchacie stavy boli pneumónia, hypoxémia a syndróm akútnej respiračnej tiesne," dodávajú vedci z Floridskej univerzity.

Na Slovensku podobné úmrtia neevidujú

S otázkami, či sa na Slovensku u pacientov, ktorí prekonali ťažký alebo dlhý covid, tvrdenia vedcov potvrdili, sme sa obrátili na Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. "Rezort zdravotníctva monitoruje podobné štúdie, ktoré len potvrdzujú nevyhnutnosť očkovania, pri ktorom je riziko ochorenia, ťažkého priebehu a smrtnosti oveľa nižšie ako u neočkovaných pacientov. Dátami týkajúcimi sa zvýšených úmrtí do roka po prekonaní COVID-19 s ťažkým priebehom nedisponujeme. Často je však úmrtnosť ovplyvnená zdravotným stavom pacienta pred samotným ochorením," uviedol pre denník Plus JEDEN DEŇ komunikačný odbor MZ SR.

Zdroj: Hinca Michallav

Vzhľadom na aktuálnu situáciu je podľa ministerstva aktuálne náročné sledovať zdravotný stav prekonaných pacientov. "Sledovanie postcovidových stavov je momentálne veľmi komplikované, pretože pacienti s ťažkým priebehom môžu mať ľahký postcovid a naopak, pacienti s ľahkým priebehom ťažký postcovid, pretože ochorenie postcovid zahŕňa množstvo nežiaducich účinkov, resp. ťažkostí po jeho prekonaní," dodal komunikačný odbor MZ SR a pripojil zoznam najčastejších postcovidových nežiaducich účinkov.

Anketa
Objavili sa u vás alebo u vašich blízkych post covidové zdravotné komplikácie po prekonaní koronavírusu?

Pokiaľ teda na sebe po prekonaní koronavírusu spozorujete tieto symptómy, mali by ste sa obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára: Extrémna únava, dlhotrvajúci kašeľ (suchý alebo produktívny), svalová slabosť, zvýšená telesná teplota, neschopnosť sa sústrediť, výpadky pamäti, zmeny nálady, niekedy sprevádzané depresiou a ďalšími duševnými problémami, problémy so spánkom, bolesti hlavy, bolesť kĺbov, bodavá bolesť v rukách a nohách, parestézia, zažívacie ťažkosti - hnačka, zápcha, nevoľnosť, vracanie, strata chuti a čuchu, bolesť v krku a ťažkosti s prehĺtaním, novovzniknutý diabetes mellitus a artériová hypertenzia, kožné eflorescencie rôzneho typu, dýchavičnosť a dychovo podmienená redukcia tolerancie fyzickej záťaže, bolesti na hrudníku a diskomfort na hrudníku, búšenie srdca, vypadávanie vlasov, strata zubov.

Zdroj: archív