AKTUÁLNE Trump TVRDO udrel: Uvalil obrovské odvetné clá, Európa už reaguje
3. 4. 2025, 6:19 (aktualizované: 3. 4. 2025, 9:01)
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.
Von der Leyenová označila nové clá USA za veľký úder pre svetovú ekonomiku - ich terčom je aj Európska únia, na ktorú bude Spojenými štátmi uvalená 20-percentná daň.

Zdroj: Geert Vanden Wijngaert
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
Šéfka eurokomisie vyjadrila hlbokú ľútosť nad týmto rozhodnutím Spojených štátov. Uviedla však, že Európania sú „pripravení reagovať“ a už pracujú na „novom balíku protiopatrení“ pre prípad, že by rokovania s americkou administratívou, o ktoré Európska únia veľmi stojí, neboli neúspešné. Dodala však, že „ešte nie je neskoro riešiť obavy prostredníctvom rokovaní“.
Vo videopríhovore v angličtine, francúzštine a nemčine von der Leyenová uviedla, že nové clá poškodia spotrebiteľov na celom svete. „Pocítia to okamžite. Milióny občanov budú mať vyššie účty za potraviny. Drahšie budú lieky, rovnako aj doprava. Inflácia sa zvýši,“ varovala.
AFP podotkla, že v Európe okrem iného panujú obavy, že Trumpove vyššie clá povedú k prílevu lacného tovaru z iných krajín, najmä z Číny. V súvislosti s tým von der Leyenová vo videopríhovore z Uzbekistanu, kde sa zúčastňuje na summite EÚ - Stredná Ázia, ubezpečila, že EÚ bude „pozorne sledovať, aké nepriame účinky by tieto clá mohli mať.“
Prisľúbila tiež, že bude chrániť priemyselné odvetvia kontinentu. „Európa bude stáť na strane tých, ktorých sa to priamo týka,“ prisľúbila. Trump v stredu predstavil mimoriadne vysoké clá, ktoré USA uvalia na svojich hlavných obchodných partnerov - Čínu a Európsku úniu: v prípade EÚ ide o 20-percentné clo, ktoré nasleduje po tom, ako Trump už zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka, ako aj na autá a automobilové súčiastky.
Vplyvný nemecký europoslanec vo vyhlásení pre médiá upozornil, že zatiaľ čo prezident Trump stredu nazval „Dňom oslobodenia“, z pohľadu bežného občana je to skôr „Deň inflácie“. „Tieto neodôvodnené, nezákonné a neprimerané opatrenia môžu viesť len k ďalšej eskalácii ciel a klesajúcej ekonomickej špirále pre USA a svet ako celok. Kvôli tomuto rozhodnutiu budú americkí spotrebitelia nútení znášať to najťažšie bremeno obchodnej vojny,“ povedal. Dodal, že Trumpove clá podnietia škodlivú neistotu z pohľadu budúcich investícií.
Zdroj: Profimedia
Nemecký europoslanec Bernd Lange.
Podľa jeho slov EÚ bude na americká clá reagovať. „Urobíme tak prostredníctvom zákonných, legitímnych, primeraných a rozhodných opatrení. Ako EÚ zvážime, ktoré z nástrojov, ktoré máme k dispozícii, sú pre našu reakciu najvhodnejšie. Neustupujeme,“ zdôraznil Lange. Podľa jeho slov EÚ bude brániť svoju suverenitu a nebude meniť legislatívu, ktorá bola vytvorená demokraticky a v záujme občanov EÚ, aj keď sa to niektorým americkým miliardárom nepáči.
„Krajiny, na ktoré sa americké opatrenia zamerali, musia reagovať jednotne a vyslať USA jasný odkaz, aby ukončili toto colné šialenstvo,“ odkázal šéf výboru INTA. Zároveň vyjadril nádej, že americká administratíva má skutočný záujem o spoluprácu s EÚ a že argumenty Bruselu a ráznosť reakcie EÚ poskytnú dostatočné stimuly na to, aby priviedli USA k rokovaciemu stolu.
Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo rozhodnutie, o ktorých v noci na štvrtok informovala agentúra AFP.
Taliansko
Talianska premiérka Giorgia Meloniová vo svojom vyhlásení označila nové americké clá na tovary z EÚ za „nesprávne“ a upozornila, že nepomáhajú ani jednej strane. Podľa nej by obchodná vojna Západ len oslabila v prospech iných globálnych aktérov, preto sa chce zasadiť za dosiahnutie dohody s USA.
Zdroj: SITA/AP
Talianska premiérka Giorgia Meloniová.
Írsko
Írsko v súvislosti s clami zo strany USA očakáva „primeranú“ reakciu Európskej únie. „Akékoľvek opatrenia musia byť primerané a zamerané na ochranu záujmov našich firiem, našich pracovníkov a našich občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení írskeho premiéra Micheála Martina, ktorý uviedol, že "hlboko ľutuje" 20-percentné clo uvalené Spojenými štátmi na Európsku úniu.
Írsko, v ktorom sídlia európske centrály veľkých amerických technologických a farmaceutických skupín, má najväčší obchodný prebytok so Spojenými štátmi zo všetkých členských štátov EÚ, pripomenula AFP.
Zdroj: Profimedia
Írsky premiér Micheál Martin
Nemecko
Nemecký chemický priemysel v stredu vyzval EÚ, aby v reakcii na nové americké clá „zachovala chladnú hlavu“, a varoval, že „špirála eskalácie by len zvýšila škody“.
„Rozhodnutie vlády USA nás mrzí,“ uviedlo vo vyhlásení Združenie nemeckého chemického priemyslu (VCI) a vyzvalo Brusel, aby s USA, ktoré sú pre nemecký chemický priemysel najväčším vývozným trhom, udržiaval dialóg.
„Cieľom musí byť spravodlivé riešenie pre obe strany“ a Nemecko „sa nesmie stať hračkou nekonečnej obchodnej vojny“, píše sa vo vyhlásení VCI, v ktorom sú aj také giganty ako spoločnosti Bayer a BASF.
Británia
Britský minister obchodu Jonathan Reynolds v reakcii na najnovší vývoj uviedol, že Spojené kráľovstvo je naďalej odhodlané uzavrieť ekonomickú dohodu so Spojenými štátmi, ktorá by mohla pomôcť „zmierniť“ desaťpercentné clo uvalené na vývoz do USA.
Zdroj: Profimedia
Britský minister obchodu Jonathan Reynolds
„Náš prístup spočíva v tom, že zostaneme pokojní a odhodlaní uzavrieť dohodu, ktorá, ako dúfame, zmierni vplyv toho, čo bolo oznámené,“ povedal Reynolds.