Putin v prejave ďalej uviedol, že Rusko bude chrániť nové územia "všetkými dostupnými prostriedkami" a začlenenie týchto štyroch oblastí je "vôľou miliónov ľudí".

>>> Zábery z ceremoniálu nájdete v galérii <<<

Šéf Kremľa zároveň podľa denníka The Guardian vyhlásil, že obyvatelia krajinského regiónu Donbas boli "obeťami nehumánnych teroristických útokov" zo strany režimu v Kyjeve.

Putin tiež označil ruských vojakov, ktorí padli v bojoch, za hrdinov a požiadal o minútu ticha za tých, ktorí "zomreli počas špeciálnej operácie" na Ukrajine.

Ruský prezident následne vyzval Kyjev, aby sa vrátil k rokovaniam o ukončení bojov na Ukrajine. "Vyzývame kyjevský režim, aby okamžite prestal bojovať a zastavil všetky nepriateľské akcie... A vrátil sa k rokovaciemu stolu," povedal v príhovore, z ktorého citovala agentúra AFP. Dodal, že Moskva je rokovaniam stále otvorená, ako to aj viackrát vyhlásila.

Šéf Kremľa vo svojom prejave tiež uviedol, že Rusko sa "neusiluje" o návrat k Sovietskemu zväzu (ZSSR). "ZSSR už neexistuje. Nemôžeme vrátiť minulosť. A Rusko to už nepotrebuje. O to sa nesnažíme," povedal Putin.      

Putin podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov Ukrajiny k Rusku. Zmluvy týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti boli podpísané počas ceremónie v Kremli. Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom. TASR správu prevzala z AP.

Pod dokumenty pridali svoje podpisy aj Moskvou dosadení lídri štyroch ukrajinských oblastí. Stalo sa tak tri dni po ukončení Kremľom zorganizovaných "referend" v týchto oblastiach o pripojení k Rusku, ktoré Západ odsúdil ako bezohľadné protiprávne zaberanie cudzieho územia.

Zmluvy o vstupe ukrajinských oblastí do Ruska ešte musia formálne odobriť budúci týždeň obe komory ruského parlamentu.

Článok pokračuje na druhej strane >>>