V Prahe sa na Staromestskom námestí zišli stovky ľudí, ktorí protestujú proti vládnym opatreniam zavedeným kvôli epidémii Covidu-19. Polícia povolala zhruba tisícku policajtov z celej krajiny. Minister Hamáček už doobeda vyhlásil, že podľa neho je cieľom demonštrantov vyvolať násilie a pobiť sa s policajtami. 

Protestanti sa zišli na hlavnej stanici a priebeh celej akcie sa začal pokojne. Polícia hneď na začiatku zadržala 16 ľudí. Našla u nich pyrotechniku, obušky aj zbrane vrátane pištole. Na námestí v hlavnom meste ľudia nedodržiavali odstupy, nemali rúška a navyše sa ich tam zišlo viac ako 500, čím porušili nariadenia vlády o zhromažďovaní sa. 

 „Dochádza k porušeniu zákona o práve zhromažďovania sa, policajti upozornili organizátorov, aby vyzval účastníkov k dodržiavaniu zákonom stanovených podmienok ,“uviedli policajti. Organizátor demonštrantov upozorňoval, aby dodržiavali pokyny a nasadili si rúško. 

Okolo 15:00 hod. však magistrát nakázal celú akciu rozpustiť. Polícia opakovane vyzvala protestujúcich, aby opustili Staromestské námestie. Časť ľudí odísť odmietla. Polícia musela použiť donucovanie prostriedky a na mieste sa po oficiálnom ukončení akcie začali ozývať výbuchy pyrotechniky, niekto hodil do davu delobuchy a objavil sa dym.

"J**ať Prymulu," skandovali demonštranti. Situácia vyeskalovala, strhla sa bitka doraziť musela aj špeciálna jednotka s vodným delom. Okolo 16:30 hod. sa podarilo polícii demonštrantov vytlačiť do okolitých uličiek a námestie uzavreli. Hlásia desitaky zranených, medzi nimi aj policajtov.

Podľa ministra vnútra Jana Hamáčka hrozí organizátorovi protestu vysoká pokuta.

Správu budeme aktualizovať.

Mohlo by vás zaujímať: