Reklama

Afganci rozpútali protesty proti Talibanu: Slovensku sa podarilo evakuovať 24 ľudí!

Reklama

Protesty proti ovládnutiu Afganistanu hnutím Taliban sa rozšírili do ďalších miest vrátane metropoly Kábul. Na Slovensko sa podarilo z Afganistanu dopraviť evakuačným letom 24 ľudí. Severoatlantická aliancia bude aj naďalej spolupracovať s Európskou úniou a zvyškom medzinárodného spoločenstva s cieľom zosúladiť a zjednodušiť evakuácie z Afganistanu.

Viac FOTO nájdete TU!

Niekoľko ľudí prišlo o život po tom, ako Taliban spustil paľbu do davu ľudí mávajúcich afganskou vlajkou v meste Asadabad, metropole východoafganskej provincie Kúnar. K incidentu došlo v čase, keď si Afganci v celej krajine pripomínajú Deň nezávislosti. Podľa svedkov nie je jasné, či k úmrtiam došlo v dôsledku paľby alebo následného chaosu a paniky.

Protesty proti ovládnutiu Afganistanu hnutím Taliban sa rozšírili vo štvrtok do ďalších miest vrátane hlavného mesta Kábul. Taliban medzitým požiadal imámov v celej krajine, aby pri piatkových modlitbách vyzvali ľudí na jednotu a presvedčili ich, nech neopúšťajú Afganistan.

Príbuzného novinára pracujúceho pre nemeckú spravodajskú stanicu Deutsche Welle zastrelili v Afganistane bojovníci Talibanu. Podľa Deutsche Welle talibovia pátrali na západe Afganistanu po novinárovi, ktorý momentálne pracuje v Nemecku. Pri útoku na jeho príbuzných jedného zabili, ďalšieho vážne zranili.

Strach o život

Afganci, ktorí vo svojej vlasti pracovali pre americkú armádu a západných spojencov, vymazávajú zo sociálnych sietí príspevky, ktoré by ich mohli kompromitovať. Ide najmä o fotografie a informácie, ktoré by mohli poslúžiť militantom z hnutia Taliban ako zámienka pre krutú odplatu.

Militantné hnutie Taliban môže získať prístup k databáze biometrických údajov, podľa ktorých by dokázalo identifikovať Afgancov spolupracujúcich donedávna s americkou armádou. Zber biometrických údajov bol primárne vojenským projektom. Do databázy však boli údajne zahrnutí aj afganskí civilisti, ktorí pracovali pre americké ambasády a tamojšiu vládu. Taliban teraz môže mať k týmto databázam prístup.

Delegácia popredných afganských lídrov a predstaviteľov vo štvrtok varovala, že vláda fundamentalistického hnutia Taliban dlho nepretrvá, ak bude opakovať svoje chyby z minulosti.

Záchranná misia

Na Slovensko sa vo štvrtok podarilo z Afganistanu dopraviť evakuačným letom 24 ľudí. Ide o 16 občanov SR a osem občanov Afganistanu, ktorí spolupracovali s Ozbrojenými silami SR. Slovensko je podľa premiéra Eduarda Hegera pripravené vyslať aj ďalší špeciál, ak to bude potrebné. Závisí to podľa neho od koordinácie s partnermi.

Je predčasné začínať akúkoľvek diskusiu o uznaní Talibanu, uviedol vo štvrtok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok s tým, že tento výrok adresuje aj niektorým predstaviteľov Európskej únie.

Pri debate o pomoci v Afganistane by nemal byť hlavnou témou počet, myslí si prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poukázala na potrebu solidarity a pomoci tým, ktorí boli v minulosti nápomocní slovenským občanom. Namiesto "imaginárneho čísla" treba podľa nej zisťovať napríklad to, či v krajine už nie sú slovenskí občania potrebujúci pomoc.