Holandská armáda vyzdvihla torzo britského bombardéra z druhej svetovej vojny len minulý rok. Našla v ňom ostatky vojnových letcov a ich osobné veci. Analýza potvrdila, že nájdené úlomky kostí patria piatim československým letcom: Aloisovi Rozumovi, Leonhardovi Smrčkovi, Vilémovi Konštackému, Janovi Hejnovi a Karlovi Valachovi.

Zdroj: wikimedia

"Z rádia som sa dozvedel, že robia výskum a pátrajú po príbuzných," povedal Lubor Kunc, príbuzný jedného z pilotov Aloisa Rozuma. "Ešte vlani som nemal ani poňatia, že ich telá zostali v lietadle. Mysleli sme si, že sú uložené v holandskom poľnom hrobe," povedal Kunc a dodal, že sa to písalo aj v oficiálnych správach.

V noci 23. júna 1941 zamierila šesťčlenná posádka s bombardérom Vickers Wellington na nemecké Brémy. Pri návrate ich napadol nemecký messerschmitt a bombardér sa zrútil nad Holandskom pri obci Nieuwe Niedorp, popísal udalosti vojenský historik Jiří Rajlich. Zo šestice prežil iba prvý pilot Vilém Bufka, ktorý potom o tejto udalosti vydal svedectvo.

Zdroj: facebook

Rodičia československých letcov sa až po vojne oficiálne dozvedeli, že ich synovia padli v boji. Rodičia Aloisa Rozuma vôbec nevedeli, že ich syn lietal v Kráľovskom letectve. Dostal sa tam útekom cez Poľsko do Francúzska, kde sa zapojil do cudzineckej légie. Odtiaľ sa presunul do Británie k 311. bombardovacej peruti a tam sa jeho cesta skončila.